Hegerův plán: Levné léky už si pacienti budou platit sami

02.06.2011 7:06

Prakticky všech léků, jejichž úhrada ze zdravotních pojišťoven byla nižší než padesát korun, se týká plán ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Podle něj si většinu léků na vysoký tlak, ředění krve, proti otokům, na vnitřní křeče, některá antibiotika a mnoho dalších si budou pacienti nově hradit sami, informuje MF Dnes.

Hegerův plán: Levné léky už si pacienti budou platit sami

Jedním z kroků ministra financí Leoše Hegera, který má ušetřit zdravotním pojišťovnám nemalé prostředky, je záměr, aby si pacienti hradili léky do padesáti korun sami. Týkat by se to mělo většiny léků na vysoký tlak, ředění krve, proti otokům, na vnitřní křeče, některých antibiotik a mnoha dalších, informuje MF Dnes.

Toto opatření má od příštího roku ušetřit zdravotním pojišťovnám 200 milionů korun. Heger ale už ustoupil od toho, aby si pacienti sami platili i obyčejné, amalgámové plomby, na čemž se dohodla ve středu v noci koaliční K9. Ministrovy záměry v lékové politice však vyděsily farmaceutické experty.

Pacientům pomůže větší balení

Jak se ukazuje, na to, jak zbytečně neplatit, bude stačit jednoduchý trik. Požádáte lékaře, aby vám předepsal větší balení. Až na hormony štítné žlázy a několik dalších přípravků totiž většina léků, které ministrovi lidé vypsali v příloze reformního balíku, má i větší balení. A u něj je úhrada pojišťoven vyšší než 50 korun. Pacient tedy buď nezaplatí nic, nebo na větší balení jen doplatí.

Dá se očekávat, že pacienti budou chtít větší balení a pojišťovny nejenže neušetří, ale ještě je to bude stát víc," glosuje tento plán farmakoekonom Tomáš Doležal. „Není to promyšlené. Nepřispěje to ke zdraví pacientů, protože mnoho potřebných léků budou užívat méně, než by měli, když si je budou muset platit sami," přidává se další expert na léčiva Josef Suchopár.

K věci:

Recepty od lékaře se změní. Místo léku bude napsána jen účinná látka 

Heger: Změny v lékové politice přinesou úspory pacientům i systému 

K9 jednala šest hodin. Véčka ale na Hegerovy návrhy nekývla 

Foto: zdravky.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

18:55 Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

REPORTÁŽ Máme na víc. Předpremiéru dokumentu s tímto názvem, o posledních prezidentských volbách, vi…