Hejtman Zimola zalistoval zákonem a užasl. Silnice prý už není jako silnice

01.03.2016 19:59

Jihočeský hejtman Jiří Zimola se podle všeho občas nestačí divit, když se dívá, jak se rodí nové zákony na české i evropské úrovni. Stačí se podívat na novely novel zákonů – kupříkladu v souvislosti s ochranou půdy, kde si podle hejtmana nejsou rovny kraje se státem. Proč?

Hejtman Zimola zalistoval zákonem a užasl. Silnice prý už není jako silnice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Jiří Zimola

„Stává se, že se mi při aplikaci ustanovení našeho práva vybavují scény z kultovního filmu Císařův pekař, zvláště pak ty z laboratoře na Pražském hradě. Obávám se, že srovnání císařových alchymistů rozbíjejících atom nebo hledajících elixír mládí nejsou úplně neporovnatelné s pokusy českých či evropských úředníků stejně jako našich či unijních politiků vytvářet národní a evropské právo,“ napsal hejtman.

Příkladem podivné tvorby zákona je podle politika zákon o ochraně zemědělského půdního fondu. Novela mění podmínky pro ukládání odvodů za odnětí půdy. Půdu je třeba chránit, jenže by tato ochrana měla zahrnovat podmínky stejné pro všechny aktéry, tedy i pro stát na jedné straně a pro kraje či obce na straně druhé. A tady je háček. Pokud jde o půdu určenou pro stavbu drah a silnic ve vlastnictví státu, odvody nejsou stanoveny. Pro kraje však stanoveny jsou? A Zimola si klade otázku proč. V čem se krajská silnice liší od státní? Podle hejtmana jde o nepřijatelné znevýhodnění krajů či zvýhodnění státu.

Celý text najdete zde.

Naštěstí se v současné době projednává novela novely, který by měla tento stav napravit. Současně se tím bude zabývat Ústavní soud ČR. Obrátili se na něj senátoři. Zimola si však klade otázku, zda se nám konečně podaří celkově kultivovat české právní prostředí a nebudeme novelizovat novely novel systémem pokus – omyl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Není to Český lev, ale Český tchoř. ČT se ohrožuje sama. Pořád ti samí hosté, jako když na přehlídce chodí ti samí vojáci dokola, říká Lenka Procházková

16:28 VIDEO Není to Český lev, ale Český tchoř. ČT se ohrožuje sama. Pořád ti samí hosté, jako když na přehlídce chodí ti samí vojáci dokola, říká Lenka Procházková

HORKÉ TÉMA Hostem Horkého tématu Radima Panenky na serveru ParlamentníListy.cz byla spisovatelka Len…