Hejtmani by chtěli založit společný fond s církvemi. Hašek míří za kardinálem

27.06.2014 18:26

Asociace krajů ČR chce jednat s Českou biskupskou konferencí o vzniku společného fondu, ze kterého by bylo možné financovat některé projekty, například provoz hospiců. V pátek po jednání Rady Asociace krajů ČR v Hradci Králové to novinářům řekl předseda asociace, jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Hejtmani by chtěli založit společný fond s církvemi. Hašek míří za kardinálem
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Michal Hašek
reklama

„Umím si obecně představit takový model, kdy by vznikl společný fond, do kterého by vložily část peněz kraje a část peněz z finančního odškodnění v rámci restitucí církve a z něj by bylo možné financovat projekty v oblasti sociálních věcí, zdravotnictví či školství," řekl Hašek, který chce v příštích dnech požádat o termín schůzky s kardinálem Dominikem Dukou.

Hospicovou péči by mohly z jedné poloviny platit kraje a z té druhé církve

Podle Haška je to úvodní myšlenka a s církví chce jednat o podrobnostech. „Pracovně řečeno, chceme se bavit o některých typech projektů, například hospicové péči, kde by ty peníze mohly být v poměru 1:1," řekl Hašek.

Hašek řekl, že z rozpočtů krajů šlo od roku 2001 na záležitosti církví a jimi zřizovaných organizací 2,5 miliardy korun. Nejvíce peněz podle něj uvolnil Jihomoravský kraj, který například na církevní střední školy, církví zřízené organizace, charity či opravy kostelů dal více než 560 milionů korun. „Jsem přesvědčen, že církve v ČR by se měly i díky finanční náhradě z církevních restitucí daleko více zapojit do fungování sociální péče, veřejného zdravotnictví, například chybějících hospiců," uvedl Hašek.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se během 17 let církvím postupně až na nulu snižuje příspěvek na podporu činnosti, který činil asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

22:21 V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

Česko není aktuálně jedinou zemí, která se potýká s hrozbou kolapsu zdravotnického systému v důsledk…