Herman: Že lidovci spolupracovali s KSČ? 12 poslanců ve vězení, 10 v emigraci, 4 mrtví

10.06.2018 19:12

Exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz vyjádřil k dvěma dotazům čtenářů.

Herman: Že lidovci spolupracovali s KSČ? 12 poslanců ve vězení, 10 v emigraci, 4 mrtví
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman na sjezdu KDU-ČSL

„Vyjádřila vaše strana masivní lidovou podporu nacistům po atentátu na Reinharda Heydricha? Stydíte se snad za to?" zeptal se první ze čtenářů.

„Nezlobte se, ale události staré více, než 75 let, jsou záležitostí pro historiky. Pokud Vás to skutečně zajímá, dejte si s tím tu práci a najdete zajímavé údaje. Mnoho lidovců skončilo ve věznicích a popravištích nacistických i komunistických," odvětil Herman.

„Nedostali se lidovci k moci právě po válce, protože bojovali proti nacismu a komunismu? Ano, u nás jste vstoupili do NF, ale třeba v Německu po válce křesťanští demokraté volby vyhráli a komunisté zde v roce 1946 utřeli nos, což byl pode mě zárodek na studenou válku, protože komunisté pak změnili svou politiku v Německu a čím dál víc začínalo být jasné, že se Stalin a Západ neshodne," podotkl další ze čtenářů.

Odpovědi Daniela Hermana najdete ZDE.

„Poválečný vývoj v Evropě i ve světě výrazně určovala politika supervelmocí. Situace ČSL po válce vypadala následovně. Ze 46 poslanců v r. 1948 jich 10 emigrovalo, 12 bylo uvězněno. 4 z nich byli umučeni, popraveni či podlehli následkům nelidského zacházení. Komunistický teror nepřežili poslanci Stanislav Broj, Rostislav Sochorec, Jan Plesl a Alois Janáček. Na 900 lidovců prošlo záhy po únorovém převratu komunistickými lágry a na 2000 jich emigrovalo. Ano, ČSL měla i své prokomunistické kolaboranty, nejznámější z jich je Josef Plojhar. Z ČSL byl v únoru 1948 vyloučen, ale poté komunisty znovu dosazen," odpověděl Herman s tím, že to byla poválečná realita strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Pravidla musí být porušena,“ vyzvala Greta. Neuvěříte, co pak aktivisti provedli

11:30 VIDEO „Pravidla musí být porušena,“ vyzvala Greta. Neuvěříte, co pak aktivisti provedli

Londýn se stal centrem protestů aktivistů z Extinction Rebellion. Policie sice protesty v Londýně za…