Herman a Drahoš na Újezdě varovali před možným návratem totality

25.02.2018 6:00 | Zprávy

Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním společnosti varovali řečníci při vzpomínkové akci na oběti komunismu. Konala se na pražském Újezdě v předvečer 70. výročí převzetí moci komunisty v někdejším Československu. Zprávu přinesla ČTK.

Herman a Drahoš na Újezdě varovali před možným návratem totality
Foto: Hans Štembera
Popisek: Symbolické zahájení připomínky komunistické diktatury před sídlem KSČM

Desítky příchozích u pomníku obětem komunismu uctily položením kytice a zapálením svíčky památku tisíců lidí, kteří za komunistické diktatury přišli o život nebo byli jinak postiženi.

Shromáždění se konalo pošestnácté. Místo, kam si lidé oběti komunismu chodí připomínat, ode dneška nese název Alej obětí totality. Historik a předseda rady Ústavu pro studium totalitních režimů Eduard Stehlík v té souvislosti zmínil i potřebu vzpomínat na ty, kteří se totalitě vzepřeli. „Byla by to Alej bojovníků proti totalitě,“ konstatoval s tím, že na 1 500 lidí obdrželo za účast v odboji a odporu proti komunismu osvědčení, které začalo ministerstvo obrany vydávat před sedmi lety.

Akce se zúčastnili i exministr Herman a Jiří Drahoš

Při únorovém převratu 1948, komunisty nazývaném Vítězný únor, převzala moc komunistická strana po vyprovokované vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se na jednačtyřicet let dostalo do područí Sovětského svazu. Nestalo se tak ze dne na den, předcházely tomu drobné kroky, drobná omezení, připomenul Stehlík a varoval před přehlížením obdobných posunů v současnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: mp

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…