Hermanova strýce Bradyho škrtli ze seznamu oceněných, přesto přiletí do ČR

23. 10. 2016 6:52

Dnes večer přiletí do Prahy Jiří Brady, o jehož vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem se v posledních dnech strhla vzrušená debata. Bradyho synovec, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), řekl, že ho Hrad vyzval, aby zrušil schůzku s dalajlámou, nebo Zeman neudělí Bradymu 28. října státní vyznamenání.

Hermanova strýce Bradyho škrtli ze seznamu oceněných, přesto přiletí do ČR
Foto: ReproFoto: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk TV.
reklama

Brady, který prošel nacistickými koncentračními tábory a přednáší o hrůzách holocaustu, uvedl, že Hrad ho o jeho vyznamenání informoval. V seznamu lidí, které má prezident vyznamenat 28. října, ale Brady podle Hermana i podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nyní není. Podle Hermana proto, že se přes protest prezidenta sešel tento týden s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Hrad Hermanovo tvrzení popírá. Premiér vyzval Zemana, aby se zachoval jako státník a Bradyho vyznamenal. Jinak bude podle Sobotky z letošního 28. října festival hradní malosti a české rozhádanosti.

Někteří politici kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Bradyho nepřijdou 28. října na slavnostní večer na Pražském hradě. Místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN) organizuje alternativní akci na Staroměstské náměstí.

Brady žije v Torontu. Do Kanady emigroval v roce 1949. Přežil deportaci do Terezína, Osvětimi i pracovní tábor. Na sklonku války uprchl z pochodu smrti. Český senát navrhl Bradyho na státní vyznamenání už v červnu 2013. V srpnu téhož roku ho nominovala i Poslanecká sněmovna, a to na udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Návrh, kterému prezident Zeman nevyhověl, zákonodárci neúspěšně opakovali i v roce 2014 a Bradyho navrhli i letos.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bernd Posselt: EU nakoupila málo vakcín? Za to mohou členské státy

14:45 Bernd Posselt: EU nakoupila málo vakcín? Za to mohou členské státy

Více Evropy ve velkém měřítku, více regionality v malém měřítku, vyslovil se předák sudetoněmeckého …