Herold z ODS: Z čeho jsou nervózní zastupitelé v Praze 5

26.02.2014 15:00

Na radnici Prahy 5 to opět vře. Média řeší neoprávněné náhrady pro neuvolněné zastupitele pátého městského obvodu, dvě zastupitelky už dokonce čekají v této souvislosti na soud. Stále více nejasností vyplouvá také na povrch při bližším zkoumání nového rozpočtu Prahy 5 na tento rok. Ke kritice se nejčastěji připojuje zastupitel pátého pražského obvodu za ODS Lukáš Herold, kterého jsme požádali o krátký rozhovor.

Herold z ODS: Z čeho jsou nervózní zastupitelé v Praze 5
Foto: archiv, tan
Popisek: Lukáš Herold (ODS)

Co vás na rozpočtu Prahy 5 nejvíce štve?

Rozpočet naší městské části byl vždy něco mezi 750 až 800 miliony, najednou v roce 2014, ve volebním roce, je předkládán rozpočet, který má přes 900 milionů. Já to považuji za nemorální. Koalice to vysvětluje vyššími investicemi. Například do školství se počítá s investicemi ve výši přes 200 milionů, je to ale ode zdi ke zdi! V minulých letech investovali ti samí lidé zhruba padesát milionů a teď do října chtějí narychlo  utratit přes dvě stě milionů. Může se ale opravdu jednat o uvážlivé investice, nejde více o uměle nafouknutý rozpočet, aby se investovalo jen tam, co se ještě v jejich volebním období dá stihnout...

A jaký je podle vás hlavní důvod takového spěchu?

Vládnoucí koalice na Praze 5 vlastně nemá budoucnost! Je tam sedm vyloučených členů TOP 09 za revoluci proti bývalému starostovi Klímovi, část lidí, kteří přišli z „véček“, protože VV už nemají podle nich budoucnost, část ze sociální demokracie, která si prohrála místní vnitrostranický spor a pár lidí z ODS, kteří z ní utekli, většinou z blízkosti bývalého sdružení starosty Jančíka. Tato skupina si loni vyzkoušela velmi neúspěšně kandidovat do Poslanecké sněmovny a teď jsou nervózní, co s nimi bude po letošních komunálních volbách. Pak vytvářejí takový rozpočet, nebo zbytečnou komunální akciovou společnost a hledají případné uplatnění.

Na čem Praha 5 zatím nejvíce vydělává?

Na privatizaci bytů. V tuto chvíli ale zbývá už jen něco málo přes tisíc bytů, a ne vše se dá zprivatizovat. Privatizace bude pokračovat ještě maximálně dva roky a pak už budou peníze v rozpočtu zkrátka chybět!

A začne se šetřit.

O šetření se všude hovoří, ale jak je to například u nás na radnici ve skutečnosti? V roce 2010 pracovalo na městském úřadu 292 lidí, v roce 2013 po zavedení limitu se počet úředníků snížil na 279 zaměstnanců a letos už opět městský úřad zaměstnává 294 úředníků. Za čtyři roky šetření máme více úředníků než na začátku období, kdy se o šetření začalo veřejně mluvit.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: az

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…