Hillary Clintonová, ta je ta úplně nejhorší. Nenávidí Putina a její manžel to s Ruskem pokazil, říká prestižní expert Fjodor Lukjanov

07.05.2015 9:15

Šéfredaktor prestižního ruského magazínu Russia in Global Affairs a předseda Výboru pro zahraniční a obrannou politiku Fjodor Lukjanov poskytl rozhovor americkému serveru Vox.com. Tvrdí, že mezi vrcholnými americkými a ruskými politiky vládnóu silné antipatie. Pokud povede USA Hillary Clintonová, bude prý ještě hůř.

Hillary Clintonová, ta je ta úplně nejhorší. Nenávidí Putina a její manžel to s Ruskem pokazil, říká prestižní expert Fjodor Lukjanov
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton

Podle Lukjanova jsou ruští politici podrážděni sankcemi, takže se ani příliš nesnaží zmírnit napětí trvající mezi Ruskem a Západem. Ve vedení země prý existuje frakce, která by byla takovému kroku nakloněna. Jak ovšem Lukjanov uvádí, tato frakce je značně oslabena. „Její členové realisticky usoudili, že do budoucna nemají žádné perspektivy. Také proto, že i na americké straně je míra polarizace vysoká. Vzhledem k blížícím se prezidentským volbám v USA ani nepřipadá v úvahu, že by nějaký z prezidentských kandidátů zvolil vůči Rusku mírnější tón,“ říká Lukjanov s tím, že v případě Hillary Clintonové v Bílém domě je šance na urovnání vztahů téměř nulová. Lukjanovově kritice ovšem neušel ani její manžel a bývalý prezident Bill Clinton: „Pokoušel se pomoci při transformaci Ruska, což vyústilo v jedno z jeho největších selhání,“ říká Lukjanov.

Lukjanov je přesvědčen, že hlavním cílem amerických válečných jestřábů je změna režimu v Rusku. „Nepůjde pravděpodobně o silové řešení. Administrativa ve Washingtonu bude podporovat určité tendence v ruské společnosti. Jak jsem již zmínil, pokud by v jejich čele stála nová prezidentka Hillary Clintonová, bylo by to z ruského pohledu nejhorší možné řešení. Snad ještě horší, než kdyby v Bílém domu vládl někdo z republikánů,“ konstatuje Lujkanov. Dle jeho názoru Clintonová chová osobní nenávist k prezidentu Vladimiru Putinovi i ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi. „Kdyby uspěla v boji o prezidentský úřad, vzájemné vztahy mezi těmito politiky by prostě nefungovaly,“ je přesvědčen Lukjanov.

celý text v angličtině najdete ZDE

„Panuje ovšem rozšířený názor, že podobné antipatie chová vůči Putinovi i Obama. Já si ale myslím, že on není nijak emocionální člověk. Naopak jde o politika, který především chladnokrevně kalkuluje, než by se nechal unášet emocemi. V jednom se ale přece jenom přepočítal. Domníval se, že se Dmitrij Medveděv bude ucházet o prezidentský úřad i ve druhém období. Americký prezident ostatně nijak neskrýval zklamání, když se Medveděv rozhodl podruhé nekandidovat,“ míní Lujkanov, podle kterého však jsou vzájemné antipatie oboustranné. „Putin je naprosto a neskrývaně antiamerický. Spojené státy vnímá jako ničivou a rovněž nepředvídatelnou sílu. Vychází z toho, že pokaždé, když Američané někde zasáhnou, situace se tam jen zhorší,“ vysvětluje Lukjanov.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…