Hilšer odešel uprostřed debaty na Nově. A Diviš to opět nakopl

12.01.2023 17:23 | Reportáž

Jaroslav Bašta (SPD), Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Tomáš Zima. Pět mužů, kteří se zúčastnili odpolední debaty na TV Nova. Tedy jen prvních pár minut, protože následně z diskuse odešel Marek Hilšer, který se vyhranil proti modelu debaty, jehož nebyli účastni první tři favorité volby – Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš. Ti budou v debatě ve večerním čase.

Hilšer odešel uprostřed debaty na Nově. A Diviš to opět nakopl
Foto: Screen vysílání TV Nova
Popisek: Prezidentská debata s fotografií Marka Hilšera

První otázka směřovala na Jaroslava Baštu, který tvrdí, že by jako prezident odvolal vládu. Je vhodné začínat úřad takto kontroverzním krokem? „Za krizové situace, ve které se Česká republika nachází, je to jediné řešení. Pokud bych vyhrál, měl bych k tomu mandát od voličů,“ poznamenal Bašta, přestože ústavní právníci tvrdí, že takovýto krok možný není. 

Karel Diviš následně poznamenal, že mu chybí odborář Josef Středula, jenž odstoupil z prezidentského klání, protože mu prý před přenosy utahoval kravatu. „Možná teď využívá času, aby si dodělal nějaký titul na Mendelovce,“ poznamenal Diviš. Následně hovořil k Andreji Babišovi, jenž je podle něj nejlevicovější silou. „Vyzývám vás, že máte šanci odstoupit, myslíte-li to s Českou republikou dobře,“ vyzval Babiše k odstoupení i s odkazem na kartářku, kterou podle jeho slov Babiš má a jež mu doporučila, aby se nyní věnoval rodině. Pavel Fischer poté hovořil o tom, že respektuje parlamentní demokracii – a hovořil také o manželství pro všechny a o tom, jak se k dané problematice staví.

„Hledám usilovně, nevidím tady zbylé tři kandidáty. A ptám se na to, proč tomu tak není? A myslím, že to je neférové, zejména vůči voličům České republiky,“ nezačal odpovídat Hilšer na otázku, ale vyhranil se proti současné debatě. „Demokratická debata je o tom, aby byly rovné podmínky. Rovné podmínky dnes nevidím, proto nemohu setrvat v této debatě,“ řekl Hilšer, popřál všem lidem šťastnou ruku ve volbách a z debaty odešel. Místo sebe dal fotografii. 

Zima k tomu jen dodal, že by to bylo zajímavé, pokud by nebyly předvolební průzkumy, že by se hovořilo o idejích. Odcházet z debaty ale podle svých slov nehodlá. Následně ve svém vystoupení zkritizoval současný kabinet Petra Fialy (ODS) a pohovořil o svých obavách z chudoby. 

„Vláda České republiky hospodaří s našimi penězi, a to dokonce i s těmi, které jsme ještě nevydělali, v případě, že začne zadlužovat stát. Občané by měli vědět, jaký má vláda plán na stabilizaci našich veřejných rozpočtů, abychom nežili na dluh,“ hovořil poté k vládě také Fischer a hovořil i o reformě důchodů.

„Tato vláda přivedla tuto zemi do úpadku. S touto vládou bych o tom nediskutoval, diskutoval bych o tom s vládou, která ji nahradí,“ trval si na svém odvolání vlády Bašta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražský výzkumník míru: Ukrajina díky dodávkám může držet linie a páchat útočníkovi ztráty

20:16 Pražský výzkumník míru: Ukrajina díky dodávkám může držet linie a páchat útočníkovi ztráty

Volání o pomoc ze strany Ukrajiny a odpověď Západu. V příštích hodinách by měly americký Senát a nás…