Historik hájil obyčejné lidi proti disidentům. Proklepli mu za to otce a teď se redaktor z Respektu začal šťourat v jeho minulosti

26.07.2020 7:33 | Zprávy

Děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Pullmann po čase opět prezentoval své „revizionistické“ historické názory, zpochybňující zásluhy disidentského hnutí na pádu komunismu. Byl za to pozván do studia DVTV, kde mu předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma omlátil o hlavu komunistickou minulost jeho otce. A teď v Pullmannově minulosti zapátral Marek Švehla z Respektu a našel děkanův „blábol“ o autoritářském kapitalismu. Ten mu posloužil jako odrazový můstek k vyznání, jak velké zásluhy o naší demokracii má časopis Respekt.

Historik hájil obyčejné lidi proti disidentům. Proklepli mu za to otce a teď se redaktor z Respektu začal šťourat v jeho minulosti
Foto: reprofoto: DVtv
Popisek: Michal Pullmann a Michal Klíma s moderátorkou Danielou Drtinovou.

Pullmann jako historik dlouhodobě razí názor, že období komunismu nelze vykládat pouze optikou statečných disidentů a pasivní veřejnosti, jak to s oblibou činí někteří historici. Rozruch vzbudil už na počátku minulého desetiletí svou knihou „Konec experimentu. Přestavba a pád komunismu v Československu“.

Nyní opět způsobil pozdvižení svým rozhovorem pro časopis Echo, kde se zamyslel nad obdobím komunismu zcela jinak, než je zvykem. Uvedl například: „Já bych jako historik nebyl schopen stigmatizovat dělníka na Slovensku, který v roce 1979 oceňuje předmanželské půjčky a neoceňuje svobodu slova.“ Rovněž upozornil, že většinová společnost měla zcela rozdílný pohled na některé věci, než dnes tolik připomínaný disent, který tvořila velmi malá část populace.

Pullmann sám se hlásí k historické škole „revizionismu“. A zmínil, že na Západě dnes zaznívají i mnohem radikálnější názory, které třeba připomínají demokratické aspekty Stalinovy vlády. „Dělníci v továrnách dostali možnost odsuzovat inženýry a posílat je na smrt. Takže podle nich měl stalinismus 30. let jistý demokratický aspekt, v tom smyslu, že dával neelitám možnost útoku na elity, dělníkům na své inženýry,“ uvedl Pullmann v rozhovoru pro Echo24.cz.

V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV Pullmann myšlenku rozvedl, že Stalinovo pojetí práce s lidem je v rozporu s dnešní liberální demokracií, která klade důraz na ochranu menšin a na dodržování zásad právního státu. Na stalinismu ale podle něj opravdu musíme vidět to, že dělníci – lid – dostali právo kritizovat své inženýry. „Demokratický prvek spočívá v té participaci,“ zdůraznil děkan.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: mp

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za to jste mohli mít tři týdny dovolené.“ Ševčíkovo drsné VIDEO o penězích pro Ukrajince

14:58 „Za to jste mohli mít tři týdny dovolené.“ Ševčíkovo drsné VIDEO o penězích pro Ukrajince

Miroslav Ševčík i na dovolené řešil politiku. Vrátil se ke svému prohlášení z rozhovoru pro Parlamen…