Hitler nás chtěl proti SSSR. A USA? Slovensko ve varu, Čaputová má potíž

17.01.2022 13:05 | Komentář
autor: jav

Slovensko má v posledních dnech velké politické téma - obrannou dohodu s USA, která má umožnit užívání slovenských vojenských letišť. Opozice, ale též generální prokuratura, hovoří o narušení suverenity, vláda to odmítá a hovoří naopak o vlivu „cizí mocnosti“, která chce zmařit spojenecké závazky.

Hitler nás chtěl proti SSSR. A USA? Slovensko ve varu, Čaputová má potíž
Foto: Repro Facebook
Popisek: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Slovenská vláda premiéra Hegera v minulém týdnu schválila dohodu s USA o obraně. Opozice ale smlouvu, umožňující americké armádě využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť, ostře kritizovala.

Pokud smlouvu schválí parlament, kde má koalice pohodlnou většinu, a podepíše prezidentka Čaputová, koupili by si Američané možnost využívání slovenského území za 100 milionů dolarů na modernizaci letišť.

Opoziční hnutí SMER-SD vedlo rozhovory s Američany, už když bylo ve vládě. Nakonec ale tehdejší vedení ministerstva od jednání ustoupilo. Dohoda by prý vytvářela podmínky pro působení amerických vojsk na slovenském území, což hnutí opakuje i dnes v opozici, kdy kvůli tomu chce vyhlašovat referendum.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Proti válce jsou snad všichni normální

Jak ale chcete docílit ukončení války na Ukrajině? Jak přimět Putina k míru? Myslíte, že on je schopný minimálně nějakého kompromisu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je rána. Cenzura v ČT. Co neměl divák vidět o střelbě na fakultě?

19:25 To je rána. Cenzura v ČT. Co neměl divák vidět o střelbě na fakultě?

Dramaturg Jan Štern v rozhovoru pro podcast VINA od Vlny.cz popsal „cenzorní zásah“ České televize, …