Hladověli jsme předtím, hladovíme teď. Ale aspoň jsme se postavili Merkelové. Západní novináři zažili v Řecku při hlasování ještě mnohem více. Čtěte

06.07.2015 9:49 | Zprávy

Řekové včera poslali jasný vzkaz Evropské unii a dalším mezinárodním institucím, které se již několik týdnů marně snaží nalézt řešení řecké dluhové krize – další utahování opasků nepřipustíme. Komentátoři předních světových médií se shodují, že nyní bude záležet na tom, zda německá kancléřka Angela Merkelová a spol. povolí další finanční injekci, nebo raději vyžene Řecko z eurozóny.

Hladověli jsme předtím, hladovíme teď. Ale aspoň jsme se postavili Merkelové. Západní novináři zažili v Řecku při hlasování ještě mnohem více. Čtěte
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

Více než 61 % Řeků včera řeklo jasné NE (řecky OXI) plánu mezinárodních finančních institucí na další pomoc a s ní spojené reformy po uši zadluženému Řecku. V ulicích hlavního města po vyhlášení výsledku referenda vypukly mohutné oslavy, tisíce lidí si připíjely na vítězství a otázka, co bude dál, byla prozatím odsunuta do pozadí. „Nemáme žádné peníze, ale věřím, že všechno bude v pořádku. Hladověli jsme předtím, hladovíme i nyní. Ale alespoň jsme se postavili Angele Merkelové,“ řekl reportérce britské stanice BBC jeden z Řeků slavících na centrálním athénském náměstí Synthagma.

ANO demokracii a evropské prosperitě

Až do Bruselu musel být slyšet kámen, který po zveřejnění konečných výsledků referenda spadl ze srdce mnohým čelním řeckým představitelům. Z vládního tábora vedeného radikálně levicovou Syrizou zaznívají slova zadostiučinění, ale zároveň ochota usednout s věřiteli k jednacímu stolu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …