Hladový Rus ve starém kabátě bude v příkopě žebrat o jídlo. Nejslavnější ukrajinský bloger se zasnil

13.09.2014 9:51

Bývalý aktivní voják ukrajinské armády a nyní nejčtenější ukrajinský bloger doma i v zahraničí Dmitrij Tymčuk ve svém posledním textu píše o Stalinovi i o hladovém Rusovi ve vaťáku tlačícím porouchanou Ladu.

Hladový Rus ve starém kabátě bude v příkopě žebrat o jídlo. Nejslavnější ukrajinský bloger se zasnil
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát žádající pomoc Donbasu

„Ukrajinská pohraniční stráž uvedla, že přes hranici se z Ruska do naší země opět dostávají obrněné transportéry a raketomety Grad. Jedná se tedy fakticky o výměnu okupačního kontingentu. Už před několika dny jsem psal, že se nad údajným odchodem ruské armády radujeme předčasně. Na má slova bohužel došlo,“ konstatuje Tymčuk.

Moskva dělá podle Tymčuka vše možné i nemožné, aby vytvořila alespoň dojem, že Kyjev uznal Doněckou i Luhanskou lidovou republiku. „Naposledy se ruské ministerstvo zahraničí nechalo slyšet, že nevidí žádný důvod k tomu, aby na seznam rukojmích určených k výměně dle Minského protokolu zahrnulo i ukrajinského režiséra Olega Sencova a pilotku Nadiju Savčenkovou. Protokol prý hovoří pouze o zajatých v průběhu bojů,“ zmiňuje Tymčuk.

„K tomu mám dvě poznámky. Za prvé samotný fakt, že Moskva nemá v úmyslu propustit bez jakýchkoli právních důvodů zadržované ukrajinské občany, ukazuje nehorázné pohrdání Kremlu mezinárodním právem. A to zdaleka není první důkaz o takovém postoji. Za druhé se musím ptát, o jakých vojenských zajatcích to vlastně mluvíme? Jestliže se pohybujeme v intencích platného mezinárodního práva, tak fakticky žádné válečné zajatce Ukrajina nemá. Protože podle Třetí ženevské úmluvy jsou za takové zajatce považováni pouze vojáci regulerní armády. Ale separatisté nic takového nemají, protože jde o teroristickou organizaci,“ vysvětluje Tymčuk.

Separatisté jsou tedy podle mínění Tymčuka právně klasifikováni jako teroristé a za válečné zajatce lze považovat jen civilisty a vojáky, které zadrželi právě proruští separatisté. Pokud tedy hodlají Rusové dál zadržovat rukojmí, které jim předali separatisté, vlastně tak sdílí odpovědnost za jejich teroristickou činnost. S používáním těchto právních termínů však musíme být opatrvní. Bůh ví, s čím přijde Moskva příště,“ je přesvědčen Tymčuk.

Na to konto ještě mohu říci, že naše úřady by neměly tvrdit, že zadržení ruští vojáci jsou osvobozeni, protože Ukrajina oficiálně není s Ruskem ve válečném stavu. To je přece nesmysl. Jestliže jsou ruští vojáci zajati ve chvíli, kdy se účastní vojenské operace, potom jsou podle platných norem mezinárodního práva považováni za válečné zajatce. Lhostejno, zda jsme či nejsme s Ruskem ve válečném stavu,“ poukazuje Tymčuk.

„Putinovi teroristé věrně následují odkaz Stalina. Přesně podle přání ´velkého Putina´, který věří, že masový vrah Stalin byl ´schopným manažerem´. K tomuto příměru mě vedou informace o tom, že uprchlíci vracející se zpět do měst a vesnic v Donbasu jsou ´vítání s otevřenou náručí´ jakousi novodobou obdobou NKVD. Úkolem této organiazce, která je skutečně pojmenovaná po bezpečnostní službě Sovětského svazu, je provádět dohled nad místními obyvateli a vyhledávat mezi nimi nepřátelé státu,“ odkrývá Tymčuk.

„Očekáváme, že se brzy objeví zprávy o vzniku koncentračních táborů. Nakonec o mučení a popravách těchto horlivých a loajálních stoupenců Stalina pracujících pro novodobou NKVD jsme již slyšeli dost,“ píše Tymčuk.

„Ale dost bylo špatných zpráv. Pojďme se věnovat pozitivnějším věcem. Jednou z nich je oznámení ministerstva obrany, že hodlá ještě do konce roku pořídit 145 vzorků vojenského vybavení. Bude se jednat o nová letadla, helikoptéry, nová komunikační zařízení a mnoho jiného. Jen škoda, že ministerstvo neprozradilo, kolik kusů jednotlivého vybavení bude zakoupeno. Je tak poněkud obtížně posoudit skutečný rozsah tohoto úspěchu,“ lituje Tymčuk absence přesnějších informací.

„Třeba pořízení 50 leteckých stíhaček SU-25 by rozhodně nebylo od věci, přestože není jasné, kde by se nakoupily, když Ukrajina vyrábí pouze přepravní a dopravní letadla. Na druhou stranu - 50 obrněných transportérů by zase bylo žalostně málo. Přesto hodnotím každou snahu o modernizaci naší armády velmi pozitivně. To je bez debat,“ má jasno Tymčuk.

Ministerstvo obrany také přislíbilo, že nechá opravit 12 000 kusů vojenské techniky. Upřesnilo v této souvislosti, že za nedobrým stavem bylo jejich pouze občasné využití. Bude fajn je moci zase používat, ale myslím, že tady by se měly věci nazývat pravým jménem. Hlavním problémem není fakt, že by technika byla nevyužitá a kvůli tomu chátrala. Většina z těchto věcí totiž byla uložena v odpovídajících podmínkách. Jde bohužel o to, že se vybavení stalo terčem zpronevěry. Jednoduše byla rozebrána, a ztratila tak svoji funkčnost,“ domnívá se Tymčuk.

„Pokud se úřadu vojenského prokurátora a Bezpečnosní službě Ukrajiny nepodaří najít a potrestat viníky, tak budou opravy i nové nákupy naprosto zbytečné. Krádeže a obohacování se na úkor armády bude dál vzkvétat,“ upozorňuje Tymčuk.

„Za dobrou či spíš směšnou zprávu považuji reakci Kremlu na další sankce, které na Rusko uvalil Západ. Kreml pobavil masy svým sdělením, že na sankce ´adekvátně odpoví´. Již dříve Rusko v reakci na předchozí kolo sankcí zakázalo dovoz potravin z EU, což způsobilo růst ceny v některých oblastech Ruské federace až o 30%. Putinův spolupracovník Andrej Bělousov řekl, že Rusko je ´připraveno uvést do praxe odvetná patření vůči novému balíčku sankcí EU´. Prý může dojít k zákazu automobilů a některého oblečení. Je to opravdu statečný chlapík, ten Bělousov, jen co je pravda,“ vysmívá se Tymčuk.

„Můžete si sami představit, jak bude vypadat Rusko v blízké budoucnosti. Už před sebou úplně vidím toho hladového Rusa oblečeného do starého prošívaného kabátu, jak tlačí Ladu z příkopu u silnice, aby se co nejrychleji dostal do nejbližšího města, kde se prodává nějaké to jídlo. Bůh vám pomož, ruští kamarádi. Za tuhle neveselou budoucnost můžete poděkovat strýčku Vovkovi. Pak bude už pozdě. Přemýšlíte o tom, že stačilo ukončit invazi Ruska a nic z toho se nemuselo stát,“ dívá se Tymčuk do budoucna.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: proTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to dřív nešlo? Disident zvedl hlas k Ukrajině. Odlišně než jiní

8:54 A to dřív nešlo? Disident zvedl hlas k Ukrajině. Odlišně než jiní

„Přichází doba veřejných polívek a žebračenek pro naše občany? Najednou se našly nové byty, místa ve…