Hlas ze CIA: Obamo, neprovokuj dál Rusko. Cožpak chceš třetí světovou válku?

12.12.2014 8:15

Podle bývalého důstojníka CIA Philipa Giraldiho je politika Washingtonu uplatňovaná vůči Rusku velmi znepokojující. Pokud vše bude takto pokračovat, můžeme být brzy svědky války mezi Západem a Ruskem.

Hlas ze CIA: Obamo, neprovokuj dál Rusko. Cožpak chceš třetí světovou válku?
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Bývalý důstojník CIA Philip Giraldi upozorňuje na skutečnost, že zatímco za studené války měla za úkol diskreditovat Sovětský svaz CIA, dnes na tomto poli podniká hlavní kroky samotný Kongres. Ten tak podle Giraldiho činí prostřednictvím sankcí a rezolucí a nově vzniklých „nevládních“ organizací typu Národní nadace pro demokracii (NED). „Většina z těchto aktivit je i dnes prováděna v utajení a bez kontroly veřejnosti. To je přesně příklad i oněch 5 miliard dolarů vytažených z kapes daňových poplatníků, které byly použity na změnu režimu na Ukrajině.“

Ruská politika je podle Giraldiho americkými konzervativci kritizována ze všech stran téměř každý den. Giralidi však poukazuje na to, že nikde už nejsou zmiňovány obavy Ruska z rozšiřování NATO směrem k jeho hranicím. „Tito lidé už nehovoří o nestandardních pokusech přesunout Kyjev do sféry vlivu Západu. Putin je potom líčen jako ztělesnění zla a nový Hitler, který chce okupovat celou východní Evropu. Kongres a Bílý dům takové postoje veřejně podporují,“ popisuje současnou situaci Giraldi, který v CIA působil osmnáct let a specializoval se zde na boj proti terorismu. V současné době vystupuje jako komentátor v televizích a přispívá svými sloupky do několika amerických deníků. Zároveň je výkonným ředitelem v Radě pro národní zájmy, která se zasazuje o změnu americké politiky na Blízkém východě.

Více informací o Philipu Giraldim najdete ZDE

Giraldi zmiňuje postoj bývalého kongresmana a prezidentského kandidáta Rona Paula, který kritizoval drtivou většinou přijatou rezoluci 758, jejíž autoři na šestnácti stránkách odsuzují ruskou zahraniční politiku, především v souvislosti s Ukrajinou. „Paul tuto rezoluci označil za šestnáct stran válečné propagandy, za kterou by se měli všichni ti neokonzervativci červenat. Píše o tom, že rezoluce bez důkazů odsuzuje Rusko za sestřelení malajsijského letadla. To samé za údajnou invazi ruských vojsk na Ukrajinu či vyzývá Obamu, aby Porošenkovi poskytl zbraně,“ popisuje Giraldi.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Rusko je navíc dle Giraldiho vystaveno v rámci sankcí i dalším zákulisním útokům. Některé hlasy podle Giraldiho zjištění dokonce hovoří o tom, že by měly Spojené státy tlačit na hlavní evropské věřitele, aby se tito nesnažili získávat ruský kapitál či dluhy. „Tyto transakce jsou totiž doposud legální. Vzhledem k dalšímu možnému zpřísnění sankcí to však nemusí dlouho platit. Jestli se tak stane je vlastně irelevantní. Finanční instituce se obávají, že by se jim neuposlechnutí nemuselo vyplatit,“ tvrdí Giraldi a zmiňuje příklad skupiny Lloyds Banking Group, která raději sama odstoupila od refinancování ruského ropného koncernu Rosněfť.

„Ruská ekonomika se opravdu nachází v nezáviděníhodné situaci. Částečně kvůli sankcím, ale především z důvodu poklesu cen ropy. Moskva považuje sankce za nezákonné opatření, ale zatím není schopná proti jejich uvalení podniknout žádné kroky. Pokud budou sankce ještě více posíleny, může se rozhořet spor o porušování smluv, který negativně ovlivní obě dvě strany a vydělají na něm firmy zabývající se mezinárodním právem,“ tvrdí Giraldi.

Navíc je podle Giraldiho zřejmé, že sankce stejně politiku Ruska vůči Ukrajině nezmění, protože tato země pro Moskvu představuje zásadní zájem. „Další eskalace napětí prostřednictvím sankcí a rezolucí pouze současnou atmosféru ještě zhorší a následně bude téměř nemožné dosáhnout opětovného sblížení obou stran,“ má jasno Giraldi a poukazuje na to, že Moskva před současnou krizí se Západem ochotně spolupracovala v oblastech terorismu či prodeje drog. To už nyní podle něho bude jen stěží možné.

„Používat různé skryté aktivity, abychom zatlačili Rusko ještě více do kouta, rozhodně nelze považovat za dobrou politiku. Jak správně poznamenal Ron Paul, znamená to pouze umetat cestu k otevřené válce. Můžeme se podívat do historie a přesvědčit se, že embargo, sankce a rezoluce vedou skutečně pouze k válce. Embargo a omezení na prodej ropy uvalené na Japonsko tuto zemi přimělo k expanzi na asijský kontinent ve snaze najít nové zdroje. Není moudré provokovat nepřítele k vojenské akci, pokud nejsou ohroženy národní zájmy. Což v případě Ukrajiny určitě neplatí. Ofenziva Kongresu a Bílého domu podporovaná médii vůči Rusku je iracionální a měla by být přehodnocena dříve, než dospěje ke katastrofálním důsledkům,“ varuje Giraldi.


 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…