V čele Poslanecké sněmovny stáli během třiceti let od chvíle, kdy při rozdělení státu z České národní rady vznikla, různí lidé.
Jako první to byl zástupce ODS Milan Uhde, i později známá politická tvář. Po volbách 1996 vznikla tradice, že v čele Poslanecké sněmovny stojí lídr opozice, který tak má i ústavní pravomoci ke kontrole vlády. Takto seděli v čele komory Miloš Zeman z ČSSD a Václav Klaus z ODS.
Vladimír Špidla tuto tradici ukončil, když předsedou Poslanecké sněmovny nechal zvolit spolustraníka Lubomíra Zaorálka. O čtyři roky později byl Miloslav Vlček zvolen jako kompromis rozhádané politické scény a tomu odpovídal i jeho nejistý výkon. Tento předseda zůstal v paměti především zmatky v jednání a mikrofony zachycenou větou „Vojto, ty jseš právník, pojď mi pomoct“ k místopředsedovi sněmovny Vojtěchu Filipovi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Okamura , Poslanecká sněmovna , Schillerová , Pekarová Adamová
autor: Jakub Vosáhlo
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
Ivan Trojan agituje proti lůze. „Nekousej do ruky, co tě živí,“ radí Petr Holec. Sešla se na filmové…
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 14:09 Podporovalo Rusko Trumpa? Aféra FBI nabírá úplně jiný směr
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR