Hlasování o odvolání Pekarové: Ani aktivistka nemůže porušovat zákony, říká Okamura

12.03.2023 6:20 | Analýza

Poprvé v historii bude Poslanecká sněmovna jednat o odvolání předsedy parlamentní komory. Návrh opozičních poslanců, splňující podmínky zákona, byl podán již v týdnu.

Hlasování o odvolání Pekarové: Ani aktivistka nemůže porušovat zákony, říká Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31477 lidí

V čele Poslanecké sněmovny stáli během třiceti let od chvíle, kdy při rozdělení státu z České národní rady vznikla, různí lidé.

Jako první to byl zástupce ODS Milan Uhde, i později známá politická tvář. Po volbách 1996 vznikla tradice, že v čele Poslanecké sněmovny stojí lídr opozice, který tak má i ústavní pravomoci ke kontrole vlády. Takto seděli v čele komory Miloš Zeman z ČSSD a Václav Klaus z ODS.

Vladimír Špidla tuto tradici ukončil, když předsedou Poslanecké sněmovny nechal zvolit spolustraníka Lubomíra Zaorálka. O čtyři roky později byl Miloslav Vlček zvolen jako kompromis rozhádané politické scény a tomu odpovídal i jeho nejistý výkon. Tento předseda zůstal v paměti především zmatky v jednání a mikrofony zachycenou větou „Vojto, ty jseš právník, pojď mi pomoct“ k místopředsedovi sněmovny Vojtěchu Filipovi.

Po volbách 2010 se stala předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, která kvůli množícím se korupčním kauzám vstoupila do dějin jako předsedkyně, která musela schvalovat poslání poslance do vazby.

Vlády ČSSD a ANO vybraly za předsedu komory nejprve Jana Hamáčka a poté Radka Vondráčka, kteří v průběhu schůze zvládali její řízení vcelku profesionálně a spíše nenápadně.

To vše se změnilo po loňských volbách, kdy na umpire Poslanecké sněmovny usedla lídryně pražské kandidátky koalice SPOLU a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Stížnosti na její způsob řízení přicházely od opozice prakticky po celou dobu. Stejně jako na její aktivismus, ve kterém ve sněmovně prováděla věci, které doposud nebyly zvykem.

Opozice si pravidelně stěžuje, že její návrhy nejsou vůbec přijímány k projednání a vládní pevná většina 108 poslanců si schválí, co potřebuje. Reakcí byly dlouhé obstrukce u některých klíčových bodů, které zase koalice považuje za důvod pro změny v jednacím řádu, které by řečnické právo poslanců ještě více omezily.

Spory eskalovaly poté, co Markéta Pekarová Adamová vyhlásila stav legislativní nouze, o který požádala vláda kvůli novele důchodového valorizačního mechanismu. Kabinet nechtěl navyšovat všem důchodcům penze podle inflace, jak přikazoval zákon, a dovolával se přitom „hospodářských škod“ jako zákonného důvodu pro vyhlášení stavu legislativní nouze.

Ta obnáší možnost zrychleného projednání návrhu, která velmi redukuje projednávání návrhu ve výborech a omezuje i standardní práva poslanců na plénu.

Opozice namítala, že stav legislativní nouze má být vyhlašován v případech válek, pohrom a podobných nečekaných situací, vyžadujících pružnou reakci, což rozhodně není případ zákonné valorizace, o které se vědělo měsíce dopředu.

Předsedkyně Pekarová Adamová vládní žádost obratem realizovala.

Odmítla svolat grémium, zasahoval Fiala

V minulém týdnu došlo na projednávání klíčového návrhu a ve sněmovně to bylo mimořádně vzrušené. Vláda potřebovala novelu schválit tak, aby byla ve Sbírce zákonů vyhlášena do 22. března, což přinášelo velmi napjaté lhůty. Opozice avizovala, že chce jednání protahovat. A dařilo se jí to od úterka až do pátečního večera, kdy ve všeobecné nervozitě situace vygradovala.

Koalice již předtím omezila délku diskusních příspěvků poslanců, ale nevztahovalo se to na řečníky s tzv. „přednostním právem“. Ministři, členové vedení sněmovny, předsedové stran a předsedové poslaneckých klubů mohou podle jednacího řádu vystupovat kdykoliv a jakkoliv dlouho.

Předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný toho večera navrhl, aby i „přednostní“ řečníci byli omezeni pětiminutovým limitem. A koaliční poslanci tento návrh schválili, i když opozice upozorňovala, že je protizákonný.

O chvíli později se o slovo přihlásil předseda opozičního ANO Andrej Babiš a po vypršení pětiminutového limitu mu předsedající Jan Bartošek, místopředseda za lidovce, odebral slovo. Babiš odmítl opustit řečniště a ve vřavě společně s ním obsadili řečniště poslanci opozičního hnutí ANO a SPD.

U předsednického stolu se zase vytvořila skupinka koaličních politiků, vedená předsedkyní Pekarovou Adamovou.

Předseda SPD Tomio Okamura žádal o svolání „grémia“, což je schůzka předsedů sněmovních stran a poslaneckých frakcí, která v podobných případech funguje jako „dohadovací výbor“.

Jak Tomio Okamura sdělil pro ParlamentníListy.cz, této žádosti předsedkyně Pekarová odmítla vyhovět.

Žádost Tomia Okamury o svolání grémia, stejně jako odmítavou reakci předsedkyně Pekarové Adamové, skutečně zaznamenaly mikrofony a kamery.

„Předsedkyně Poslanecké sněmovny v rozporu se zákonem, protože jednací řád sněmovny je zákon, odebrala opozičním poslancům přednostní právo. Načež jsme obsadili pultík a upozornili ji, že porušuje zákon,“ uvedl následně předák pro ParlamentníListy.cz.

Svolání grémia, které opozice požadovala, bylo podle Okamury následně provedeno někým jiným, než předsedkyní. Poslankyně Karla Maříková uvádí, že to byl premiér Fiala.

Následné jednání grémia trvalo asi hodinu a koalice na něm připustila, že omezením „přednostních“ poslanců byl porušen zákon.

Pekarová následně předložila nový návrh, který revokoval onen návrh Výborného, a ten byl schválen napříč celou sněmovnou.

Během soboty byla novela schválena, v tomto týdnu ji navzdory negativním stanoviskům výborů schválil i koalicí ovládaný Senát.

Ona je aktivistka...

S postupem Markéty Pekarové Adamové ale opozici došla trpělivost. A „sečetla“ jí to i za dřívější počínání.

Podle jednacího řádu byl v týdnu podán návrh na odvolání předsedkyně Poslanecké sněmovny.

„Ona je aktivistka, ale ve své nenávisti vůči opozici a jejím voličům tentokrát zašla tak daleko, že prosazovala jednání v rozporu se zákonem,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomio Okamura. Přitom na počátku svého mandátu ujišťovala, že chce sněmovnu řídit nestranně. Což se podle Okamury rozhodně neděje a chrlí příklady i z minulosti. „Když už ale její řízení sněmovny není nestranné, mělo by být aspoň v souladu se zákony,“ říká.

Podle Okamury je podstatou problému osobnost paní Pekarové Adamové. „Nejde o to, že s ní politicky nesouhlasím a domnívám se, že škodí českým občanům. Avšak předsedou Poslanecké sněmovny nemůže být aktivista šířící nenávist, ale politik, který je schopný hledat konsensus,“ myslí si.

I Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO, souhlasí, že Markéta Pekarová Adamová svou funkci absolutně nezvládá, a to dlouhodobě. „Předseda Poslanecké sněmovny má být nestranný, což paní Pekarová slíbila i ve svém úvodním projevu, ale jednání řídí ve prospěch koalice,“ říká Schillerová.

Okamura ale zdůrazňuje, že důvodem pro návrh na odvolání předsedkyně byly výhradně události z pátečního večera. „Můžu ji považovat za nebezpečnou aktivistku, ale odvolání předsedy Poslanecké sněmovny by mělo mít zákonné důvody. A ty tady jsou,“ dodává Okamura.

Podle Schillerové se jednalo o „vyvrcholení“ zaujatosti předsedkyně, pro kterou se v politickém provozu vžila zkratka MPA.

Opozice dala dohromady více než 80 podpisů, což je požadované minimum, a předložila návrh na odvolání předsedy parlamentní komory. Je to skutečně poprvé, co byl takový návrh reálně podán.

„Teď se o tom bude muset hlasovat,“ zdůrazňuje předseda SPD. Jenže o zařazení na pořad jednání rozhoduje vedení sněmovny a není žádná lhůta, ve které by tento speciální bod musel být projednán.

„Já vím, že téhle koalici je úplně jedno, jestli porušuje zákony, ale my to vidíme i jako nebezpečný precedent do budoucnosti,“ vysvětluje Okamura.

Koalice již dala jasně najevo, jak se k návrhu hodlá postavit. Premiér Petr Fiala přes facebook vzkázal: „Markéta je výbornou, odpovědnou a důstojnou předsedkyní PS. Má naši plnou důvěru.“

Návrh je podle něj „jen snahou ANO a SPD odvést pozornost od vlastního selhání, porušení pravidel politické kultury a parlamentní demokracie“.

Sama Markéta Pekarová Adamová pro Seznam Zprávy uvedla: „Jsem ve Sněmovně zodpovědná za dodržování zákonů a pravidel, včetně slušného chování. To, že se to opozici nelíbí, je jejich vizitkou.“

 

 

Jan Skopeček, místopředseda sněmovny za ODS, naopak upozornil, že sněmovna naopak schválila výtky k tomu, jakým způsobem jednání řídili dva místopředsedové za opozici, Karel Havlíček a Klára Dostálová.

„Nejsme naivní, známe počty ve sněmovně a dá se předpokládat, že vládní koalice Markétu Pekarovou Adamovou podrží. Ale už jen tím, že se o odvolání předsedkyně Poslanecké sněmovny bude hlasovat poprvé v historii České republiky, chceme dát najevo, že paní Pekarová na tu funkci jednoduše nemá,“ uzavírá Alena Schillerová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …