Hlavně neříkejte, že nic nezavedete. Čísla klesají, Smejkal a spol. radí dál

25.06.2021 20:29

Mezioborová poradní skupina pro epidemické situace MeSES vydala prohlášení, ve kterém shrnula možný vývoj situace kolem covidu v letních měsících a doporučení pro vládní elitu. Základem prý je zlepšit komunikaci. Klíčové je údajně proočkovat rizikové skupiny a být připraveni na případnou třetí dávku. Na odmítače doporučují experti zintenzivnit kampaň. A co je slabinou protiepidemických opatření? Přece nedostatečná kontrola. „A hlavně neříkejte, že nic nezavedete,“ varuje MeSES.

Hlavně neříkejte, že nic nezavedete. Čísla klesají, Smejkal a spol. radí dál
Foto: Archiv P. Smejkala
Popisek: Petr Smejkal, šéf skupiny MeSES

Anketa

Má Robert Šlachta vaši důvěru?

56%
37%
hlasovalo: 16539 lidí
Možné scénáře jsou podle expertů z MeSESu celkem čtyři. Prvním je možnost letního ústupu pandemie s budováním kolektivní imunity, kdy bude situace ve střednědobém horizontu klidná. Ve scénáři fluktuací epidemie bez vzniku kolektivní imunity hrozí riziko v delším časovém horizontu, protože podíl očkovaných osob nedosáhne hranice nutné pro dostatečnou úroveň kolektivní imunity. Další dva scénáře počítají se vznikem páté epidemické vlny, způsobené novou variantou, s výrazným tlakem na nemocniční péči, nebo bez tohoto tlaku.

Veřejnost má podle expertů a vzhledem k době trvání pandemie a vývoji situace tendenci přiklonit se k představě, že pandemie skončila nebo je u konce. Dle MeSESu je nezbytné dále zdůrazňovat možnosti dalších variant vývoje. „Zejména varujeme před komunikací, která by vytvářela očekávání, která v případě nepříznivého vývoje budou těžko splnitelná (např. sliby nezavedení vůbec žádných protiepidemických opatření),“ píší doslova experti.

Vláda by také měla mít vypracované „komunikační strategie“ pro případ různých, třeba i negativních scénářů. „Doporučujeme výrazně finančně posílit komunikační kampaň k očkování. Investice do co nejvyššího počtu očkovaných osob má celospolečensky vysokou návratnost, a k rozhodnutí se neočkovat v některých případech vede i nedostatek informací.“

Z hlediska práva je podle skupinky MeSES nutné změnit „právní rámec“, aby bylo možné rychle zavádět účinná protiepidemická opatření. „Do budoucna se ukazuje být nezbytné, aby v případě pandemií vláda aktivovala své právní poradní orgány a nepřenechávala veškerou zátěž a odpovědnost jedinému ministerstvu. Vhodné by mohlo být i vytvoření ad hoc komise Legislativní rady vlády pro průběžnou konzultaci navrhovaných regulatorních opatření, jejichž základní rysy by měly vznikat v součinnosti epidemiologů a jiných věcných odborníků, právníků a ekonomů,“ navrhují dále poradci.

Co se týká očkování, podle MeSES je klíčové doočkovat dvěma dávkami co nejvyšší podíl rizikových skupin. Je údajně také nutné plánovat dostatečnou kapacitu vakcín v případě přeočkovávání populace třetí dávkou. Vakcinace musí podle expertů zůstat dobrovolná, ale bude potřeba zlepšit komunikaci vůči těm, kteří se očkovat nechtějí. „Přes vysoké tempo očkování je na základě zkušenosti ze zahraničí nebo dostupných z Česka pravděpodobné, že se tempo zpomalí při cca 50 % proočkovanosti populace, a to zejména s ohledem na nízkou ochotu dosud neočkovaných osob. To v praxi znamená potřebu zintenzivnit komunikaci očkování jak na úrovni kampaně, tak na úrovni komunikace politické reprezentace, cílit ji na dosud neproočkované skupiny obyvatel, odstraňovat identifikované bariéry se zvláštním zřetelem na rizikové skupiny.“

Dále MeSES doporučuje podpořit očkování proti chřipce a pneumokoku. Další rady udělují experti z MeSES vládě ve věci testování a trasování. Jako indikátory zhoršující se epidemické situace doporučují členové MeSESu sledovat hlavně hodnotu reprodukčního čísla R, procentuální pozitivitu testů a počet potvrzených pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel. Nevhodným indikátorem je podle nich obsazenost nemocnic, protože ta, i když o ni jde především, se údajně projevuje až po několika týdnech od zhoršení, a způsobuje proto výrazně zpožděnou reakci.

„Slabinou protiepidemických opatření v uplynulém období byla nedostatečná kontrola, nízká vymahatelnost a špatná komunikace. Je třeba připravit komunikační strategii a komunikační kampaň pro případ scénářů 2–4, apelující na dobrovolné změny chování, nošení respirátorů a jiná levná opatření,“ píší dále experti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

19:07 Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

Premiér Petr Fiala z ODS byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, kde se věnoval vývoji epidemie. Věří…