Hlavní nádraží v Praze neponese jméno Nicholase Wintona. Není to průchozí, řekl k tomu předseda magistrátní komise

17.10.2015 11:39 | Zprávy
autor: vam, čtk

Pražské Hlavní nádraží se po nedávno zesnulém siru Nicholasi Wintonovi jmenovat nebude. Jméno válečného hrdiny a zachránce stovek dětí neponesou ani přilehlé Vrchlického sady. „Tyto varianty nejsou průchozí. Hledáme jiná dostatečně důstojná místa připomínající sira Wintona," řekl historik a předseda magistrátní místopisné komise Václav Ledvinka. Ve hře je mimo jiné někdejší seřadiště transportů u nádraží v Bubnech. O konkrétních návrzích bude jasno do dvou měsíců.

Hlavní nádraží v Praze neponese jméno Nicholase Wintona. Není to průchozí, řekl k tomu předseda magistrátní komise
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton

Winton, zachránce 669 československých, převážně židovských dětí, zemřel letos na začátku července ve věku 106 let. Téměř okamžitě se začaly objevovat návrhy na pojmenování některého z míst Prahy po tomto hrdinovi. Nejčastěji se ozývaly hlasy na podporu přejmenování Hlavního nádraží, z něhož před 76 lety odjížděly vlaky s československými dětmi. „S takovým návrhem bychom určitě neuspěli. Navíc přednost by v tomto případě měl jistě návrat původního názvu Wilsonovo nádraží,“ tvrdí historik.

Objevila se i další místa a ulice, které by mohly jméno hrdiny nést. „Nešlo ale o dostatečně důstojné a významné lokality, spíše o menší ulice,“ řekl Ledvinka. Možností by podle něho mohl být prostor před nádražím v Bubnech, které připomíná temnou minulost evropských dějin. Rozlehlá lokalita ale zatím na svůj rozvoj čeká. „Místo je zbídačené a zchátralé,“ podotkl Ledvinka. Komise proto pokračuje v hledání dalších míst.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš v Gdaňsku: „Pouze mír může zajistit budoucnost Ukrajiny“. A je křik

15:53 Babiš v Gdaňsku: „Pouze mír může zajistit budoucnost Ukrajiny“. A je křik

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek 25. června vystoupil na konferenci o obnově Ukrajiny (Ukraine …