Hloupí Češi? Rázná odpověď Schwarzenbergovi, pokud jde o Zemana s Čaputovou. Jde o rodový majetek

16.07.2019 12:40

Jsou Češi neschopní zvolit si kvalitního prezidenta? Nad návrhem na zrušení přímé volby, ale zejména nad slovy Karla Schwarzenberga, který kritizoval vůli českého národa, se zamýšlí komentátor Lidových novin a Českého rozhlasu Tomáš Procházka. „U člověka, který dobu komunistické diktatury v Československu strávil za ostnatým drátem v Rakousku, kde se prioritně věnoval správě všech sídel svého šlechtického rodu, bychom asi očekávali více pokory a pochopení,“ uvádí v textu psaném pro ParlamentníListy.cz.

Hloupí Češi? Rázná odpověď Schwarzenbergovi, pokud jde o Zemana s Čaputovou. Jde o rodový majetek
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Schwarzenberg s tramvajemi, které jsou dnes historické, prý v mládí normálně jezdil po Praze
reklama

Oběžník s názvem „Zrušme přímou volbu prezidenta“, jenž v tomto týdnu rozeslal do mediálního éteru šéf ODS Petr Fiala, evidentně nezaznamenal u dalších politických stran kýžené pozitivní ohlasy.

Patrně nejvstřícněji se k celé věci postavil šéf ČSSD Jan Hamáček – a to konkrétně tak, že ji vůbec nekomentoval...

K Fialovi se nepřipojil překvapivě ani šéf SPD Tomio Okamura, premiér Andrej Babiš doporučil předsedovi ODS, aby vrátil vysokoškolský diplom, a dokonce ani čestný předseda TOP 09, poslanec a především letitý rival a oponent Miloše Zemana Karel Schwarzenberg Petru Fialovi za jeho návrh nezatleskal.
Pro Parlamentní listy okomentoval vše na první pohled téměř poeticky, včetně přidané hodnoty na závěr – ve stylu moudrých Ezopových bajek a asociací:

„Je-li víno hnusné, není to chyba vinaře, který láhev plní, ale vína, které do lahve bylo nalito. Ne způsob, nýbrž lidi, které volíme, jsou problém. Slováci a Rakušané volí prezidenta přímo a s rozumem,“ konstatoval kníže.

Karel Schwarzenberg se tímto výrokem paradoxně, jako mimochodem poražený kandidát z první přímé prezidentské volby, dopustil reálně výraznějšího politického, ale i morálního a etického přešlapu než Petr Fiala.

Svým roztomilým vinařský příměrem nás totiž explicitně ujistil, že v Česku chybí jakékoliv konsensuální osobnosti vhodné na úřad prezidenta – takže to „holt“ potom s tou úrovní vypadá, jak to vypadá (vybrané víno je hnusné – prezident tedy logicky stejně tak...).
Ale dopřejme bývalému šéfovi české diplomacie jeho výsostný názor.

Karel Schwarzenberg ovšem přidal i značně kontroverzní a lehce čitelný jinotaj, když zcela bez skrupulí tvrdí, že milion a půl Čechů, kteří v přímé volbě podpořili prezidenta Zemana, nebylo na rozdíl od Slováků či Poláků obdařeno potřebnou dávkou jasnozřivého rozumu, aby zvolili správně – (to znamená například jeho osobně…).

Karel Schwarzenberg si ve svém kritickém a elitářském způsobu hodnocení českého národa v poslední době nebere servítky a dává ostentativně průchod své nakumulované frustraci a nespokojenosti.
Přitom u člověka, který dobu komunistické diktatury v Československu strávil za ostnatým drátem v Rakousku, kde se prioritně věnoval správě všech sídel svého šlechtického rodu, bychom asi očekávali více pokory a pochopení. 

Stačí nicméně vzpomenout například na loňské zářijové vydání časopisu Reflex, pro který se Karel Schwarzenberg ochotně rozpovídal o českém pseudovlastenectví.

Podle něj jsme v přelomových letech 1938, 1948 a 1968 měli rozhodně bojovat, protože pak bychom si skutečně mohli vážit sami sebe jako například Poláci. „Takto jsme jen poraženecký národ a vlastně nemáme být na co hrdí,“ nechal se slyšet poslanec TOP 09.
Přiznám se, že já tyhle mondénní manýry zhmotněné v rétoriku denunciace psanou, takříkajíc, v zámku a v podzámčí opravdu v lásce nemám.

Proč například Karel Schwarzenberg nepřijel v roce 1968 sám z Rakouska do Česka hájit ryzí vlastenectví někde na barikádě? To celé je přece historickým prizmatem absolutní nonsens. A stejně tak absurdní jsou jeho současná prohlášení o nekvalitním vinném moku a takřka nesvéprávných českých voličích, která považuji za minimálně vyslovenou neslušnost a nekorektnost.     

Šéf ODS Petr Fiala v této věci jednoznačně přestřelil, ale z jeho strany to nebylo an sich nic víc než pouze akt politického zoufalství.

Ale ostrakizovat české voliče, kteří údajně nedostatečně využívají rozum, a proto si na rozdíl od Poláků nedokázali vybrat toho správného prezidenta, to je už zkrátka „chucpe“.
Situaci v Polsku, které je trvale pod drobnohledem Evropské komise právě kvůli nedodržování demokratických a právních principů, komentovat opravdu nehodlám.

A naši bývalí federální partneři?

Cožpak dnes může kdokoliv přesně anticipovat, jak se bude nově zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová chovat, až (a pokud vůbec) zůstane ve funkci stejně tak dlouho jako nyní Miloš Zeman?
A nebude se navzdory všem dosavadním zvyklostem rovněž snažit prosazovat vlastní plány a usurpovat si podíl na moci leckdy na úkor veřejných zájmů jako oligarcha?

To vám dnes s jistotou nepoví ani kníže pán, natožpak průměrný český volič s chronickou absencí rozumu...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: .
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ještě teď se klepu. Paní Milada popsala svůj otřesný zážitek s exekutory. „Vyvrtáme zámek, votevři, víme, že seš doma!"

15:12 Ještě teď se klepu. Paní Milada popsala svůj otřesný zážitek s exekutory. „Vyvrtáme zámek, votevři, víme, že seš doma!"

Na ParlamentníListy.cz se obrátilo několik čtenářů, kteří popsali své zkušenosti s českými exekutory…