Hluk a zápach ne! Milion chvilek jde bránit ČT. Vydán zvláštní pokyn

16.11.2020 10:16

Parkoviště na Kavčích horách budou zítra asi plná. Obránci ČT na nich chtějí ve výročí 17. listopadu vytvořit „vozovou hradbu“. Nelíbí se jim, jak Rada ČT odvolala dozorčí komisi a už padají slova jako „demontáž jednoho ze základních pilířů demokracie“. Angažuje se spolek Milion chvilek pro demokracii a senátor Smoljak. „Apelujeme na členy Rady ČT, aby se nadále zdrželi šikanózních postupů vůči ČT, zasahování do personální politiky a obsahu vysílání, které ohrožují samotnou podstatu veřejné služby,“ varují a dodávají, že pokud bude Rada ČT v současném kurzu pokračovat, nastane čas na „rozsáhlé veřejné protesty“.

Hluk a zápach ne! Milion chvilek jde bránit ČT. Vydán zvláštní pokyn
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize
reklama

Stejně jako minulý rok i letos bude spolek Milion chvilek pro demokracii demonstrovat den před výročím Sametové revoluce na akci Rok změny. Ovšem místo zaplněné Letné chtějí demonstranti zaplnit internet a plánují interaktivní on-line přenos s hosty z odborné i kulturní sféry.

Anketa

Je nezávislost ČT ohrožena Lipovskou, Xaverem a Matochou?

6%
94%
hlasovalo: 17771 lidí

Ovšem demonstrace s podporou Milionu chvilek pro demokracii se chystá i na 17. listopadu a tentokrát nebude jen virtuální. Nedávné odvolání dozorčí komise Radou ČT (a jeho interpretace radním Šarapatkou) totiž znovu vybudilo spolek a další osobnosti k obraně České televize. Ve 14 hodin se tudíž demonstranti shromáždí u budovy ČT na Kavčích horách. Ovšem aby neporušovali přísná nařízení, bude se jednat o demonstraci v autech.

Automobilovou demonstraci na „obranu nezávislosti České televize a veřejnoprávních médií“ pořádají iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Svobodu médiím!“ a podporuje ji Milion chvilek pro demokracii. Účastníci mají v autech zůstat po celou dobu průběhu.

„Tato auta by měla vytvořit symbolickou vozovou hradbu kolem budovy ČT. Auta vyzdobte nápisy, plakáty či vlajkami. Teple se oblečte a nabijte si předem telefony, aby auta po dobu akce mohla mít vypnuté motory. Nechceme zatěžovat životní prostředí hlukem a zápachem,“ sdělují pořadatelé. Zatím jsou ohlášeni tři řečníci, senátor a zástupce iniciativy Svobodu médiím! David Smoljak, filozof a zástupce iniciativy Vraťte nám stát! Václav Němec a nový předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll.

Fotogalerie: - Čtyřkoalice podepsána

Středočeská vláda podepsala koaliční smlouvu. Kvůl...
Středočeská vláda podepsala koaliční smlouvu. Kvůl...
Středočeská vláda podepsala koaliční smlouvu. Kvůl...
Středočeská vláda podepsala koaliční smlouvu. Kvůl...
Středočeská vláda podepsala koaliční smlouvu. Kvůl...
Hejtmanka středočeského kraje Petra Pecková

Iniciátoři už vydali prohlášení, podle kterého se prý v posledních týdnech a měsících stupňují pokusy o omezení nezávislosti České televize. Útočí na ni údajně nejen ústavní činitelé a političtí představitelé „z extrémní části politického spektra“.

„Do Rady ČT při poslední volbě jejích členů Poslaneckou sněmovnou byla dosazena řada osob, jejichž jedinou kvalifikací je bezmezná loajalita k politikům a stranám, které se nikterak netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby i potřebě zachování nezávislosti médií na politické moci. Místo toho, aby přispívali k lepšímu fungování veřejné služby, tito radní účelově šikanují vedení ČT a prosazují rozhodnutí, která jsou pro fungování této instituce destruktivní. Opakovaně útočí na nepohodlné redaktory, množí se pokusy ovlivňovat obsah vysílání a personální politiku,“ prohlašují organizátoři.

Tvrdí, že odvolání dozorčí komise bylo bez věcného zdůvodnění a v rozporu se zákonem. Doplňme, že pro odvolání komise hlasovalo 10 z 13 přítomných radních, přičemž předseda René Kühn se hlasování zdržel. „V době, kdy se má rozhodovat o rozpočtu ČT pro příští rok, lze odvolání klíčového odborného orgánu považovat za pokus o vyvolání chaosu a nestability. Obáváme se, že pokusy o destrukci současných struktur ČT a její následné ovládnutí budou dále pokračovat,“ prohlašují demonstranti.

Že k odvolání došlo 6 dní před svátkem považují za symbolické a tvrdí, že svobodná a nezávislá média jsou pilířem demokracie. „Právě ta jsou garantem toho, aby ve veřejném prostoru mohla probíhat permanentní společenská diskuse a kontrola nositelů politické moci,“ říkají a dovozují z toho, že kdo se snaží demontovat média, demontuje demokracii.

„Chceme důrazně upozornit všechny, kdo usilují o ovládnutí ČT, že veřejnost jejich kroky velmi bedlivě sleduje. Zejména apelujeme na členy Rady ČT, aby se nadále zdrželi šikanózních postupů vůči ČT, zasahování do personální politiky a obsahu vysílání, které ohrožují samotnou podstatu veřejné služby. Případné pokračování těchto kroků bude signálem k rozsáhlým veřejným protestům!“ varují. Prozatím má akce naplánovaná na zítřejší odpoledne nahlášených 132 účastníků.

Dodejme, že to není zdaleka poprvé, co se Milion chvilek v otázce mediálních rad angažuje. Proti Haně Lipovské a její nominaci Českou biskupskou konferencí se vymezoval již před její volbou. Ironicky pak byl kritizován redaktory Fora24, že nedemonstroval v ulicích, když volba probíhala.

A spolek si také liboval, že svými protesty zabránil v nominaci mediálního experta Petra Štěpánka do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…