Hodně bankéřů přijde o práci, varuje před volbami ekonom Pikora

22.09.2017 13:38

Ekonom Vladimír Pikora doporučuje politikům, aby se před nadcházejícími volbami zabývali také tématy, která překlenují jedno volební období. Jinak se také může stát, že se se zlou potážeme. Málokterý politik si prý naopak všímá, že nám tu tiká bomba – bomba čtvrté průmyslové revoluce.

Hodně bankéřů přijde o práci, varuje před volbami ekonom Pikora
Foto: Mendelova univerzita v Brně
Popisek: Unikátní robot Orpheus
reklama

Zatímco my zvyšujeme minimální mzdu, v Číně se učí vyrábět roboty a co nejvíc jich zapojit do ekonomiky. I díky tomu, že politici vytrvale zvyšují minimální mzdu, budou jednou roboti levnější než mnozí zaměstnanci. A mnoho lidí přijde o práci. Nejde ale jen o skladníky, které mohou roboti nahradit poměrně snadno. O práci by se prý měli bát také bankéři.

„I mnozí vysokoškoláci se najednou nebudou stačit divit, že už nebudou na trhu práce potřební. Bývalý šéf Citigroup Vikram Pandit minulý týden varoval bankéře, že během pěti let budou muset banky kvůli novým technologiím propustit 30 procent zaměstnanců, protože umělá inteligence a robotizace změní chod činností v bance. To, čemu dnes v bance říkáme „back office“, technologie nahradí zcela. A podobně už v létě mluvil i jeden z ředitelů Bank of America. Pokud to je pravda — a já si myslím, že to pravda je – pak v Evropě přijde kvůli novým technologiím o práci víc než milion bílých bankovních límečků. V USA si můžeme přihodit další milion,“ varuje ekonom Pikora v komentáři pro Reflex.cz

Celý komentář naleznete zde.

Podle Pikory již dnes existují studie, podle kterých dříve či později přijde o práci až čtyřicet procent Čechů, kteří budou muset opustit své staré profese. Nahradí je roboti. Na druhé straně vznikne řada profesí nových, kterým se nezaměstnaní budou moct naučit a znovu tak získat práci. Zvyšování minimální mzdy opravdu tento proces jen urychlí, je přesvědčen autor komentáře. Roboti totiž zastanou v prvé řadě práci těch, kteří dnes dostávají minimální mzdu. Jak již bylo řešeno, o práci přijdou i vysokoškoláci, ale snáz si ji opět najdou, protože jsou zvyklí učit se nové věci.

Tohle by si politici měli uvědomit, měli by to voličům jasně říct a také by jim měli nabídnout určité řešení této situace. Efektivní řešení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…