Holandské mlýny rozemlely ruské lži, jásá Martin Fendrych. A nechápe, jak může po tomto teroristickém činu ještě někdo obdivovat Putina

27. 5. 2018 8:35

Mezinárodní tým vyšetřovatelů v čele s Nizozemci konstatoval, že let MH17 v roce 2014 nad Ukrajinou sestřelila ruská jednotka. Trvalo to sice čtyři roky, ale konečně padl jasný verdikt, který ukazuje na Ruskou federaci. V tomto duchu se na serveru Aktuálně.cz vyjádřil komentátor Martin Fendrych, který má za to, že Rusko spáchalo děsivý teroristický čin.

Holandské mlýny rozemlely ruské lži, jásá Martin Fendrych. A nechápe, jak může po tomto teroristickém činu ještě někdo obdivovat Putina
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině
reklama

V tomto týdnu konstatoval mezinárodní tým vyšetřovatelů, že v roce 2014 sestřelil let MH17 s 298 lidmi na palubě zbraňový systém BUK patřící ruské armádě. Jen není jasné, který konkrétní člověk zmáčkl spoušť. Rusko totiž s vyšetřovateli odmítlo spolupracovat, odmítlo, že by za zřícení letadla neslo zodpovědnost, a nabízelo několik vlastních výkladů toho, proč se letadlo zřítilo.

Letadlo se sice zřítilo z oblohy před čtyřmi roky, ale od té doby se vede informační válka o to, kdo za katastrofu nese zodpovědnost.

Martin Fendrych nepochybuje o tom, že Rusko za sestřelem civilního letadla opravdu stálo. „Nabízí se otázka: jak může ještě někdo Vladimira Putina a jeho režim po sestřelení letu MH17 obdivovat? Byl to děsivý teroristický čin,“ poznamenal.

Podle vyšetřovatelů bylo odpalovací zařízení součástí 53. protivzdušné brigády ruských ozbrojených sil se stálou základnou v Kursku. Kursk leží asi 120 kilometrů od ukrajinských hranic. Odtud BUK dojel do oblasti, kterou kontrolovali ukrajinští separatisté bojující proti vládě v Kyjevě, a tady byla raketa odpálena.

„Oficiální vyšetřovací tým zatím nezná jména velitele a obsluhujících ruských vojáků, okruh podezřelých se však zužuje. Podle bellingcat.com a ruského nezávislého serveru The Insider operaci řídil ruský generál s krycím jménem ‚Delfín‘. S vysokou pravděpodobností má jít o generálplukovníka Nikolaje Fjodoroviče Tkačova, hlavního vojenského inspektora ruského ústředního vojenského okruhu. Podle čerstvých zjištění obou serverů dalším z velitelů, kteří dovezli systém BUK na místo činu, byl generál GRU Oleg Vladimir Ivannikov, který má rád knížky ‚filozofa‘ Dugina,“ doplnil Fendrych.

„Původně celá akce vypadala jako strašlivý omyl, jehož se mohli dopustit jak ukrajinští vojáci, tak separatisté. Ten dojem je pryč, Ukrajina nelhala, Rusové opět lhali. Víme s jistotou, že nesou odpovědnost za smrt 298 lidí. Nevíme jistě, zda šlo o omyl, nebo zda MH17 sestřelili úmyslně, aby pošpinili Ukrajinu. Pokud by operaci skutečně vedl ruský penzionovaný generál Tkačov, těžko věřit, že by omylem sestřelil civilní letoun. Na druhou stranu, kdyby Rusové chtěli poškodit Ukrajinu, těžko by následoval takový zmatek. Zřejmě se domnívali, že střílejí na ukrajinský dopravní letoun. Počkejme si na oficiální výsledek,“ pokračoval.

Fendrych nechápe, proč Rusové neprojevují lítost a stud nad takovýmhle zločinem. Položil si také otázku, jak se asi zachová prezident Miloš Zeman, který soustavně Rusko podporuje. Prý bude možná mlčet nebo může přijít s nějakým vysvětlením, které opět pomůže Ruské federaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

14:33 VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

Koronavirová čísla ukazují, že Česko je momentálně poznamenáno epidemií nejvíc z celé EU a v přepočt…