Holešovská výzva napodobuje Hitlera, myslí si Zeman

26.03.2012 23:20

Zákaz politických stran, jak má v programu tzv. Holešovská výzva, je podle bývalého premiéra Miloše Zemana útokem na demokracii. Stejně jako ministr financí Miroslav Kalousek ji přirovnal k Adolfu Hitlerovi.

Holešovská výzva napodobuje Hitlera, myslí si Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman
reklama

"Souhlasím pouze se dvěma body programu Holešovské výzvy. Prvním bodem je povinnost prokázat původ nabytého majetku. Druhým bodem je zavedení referenda podle švýcarského modelu. Kategoricky ale odmítám zákaz politických stran. Něco takového je zcela nepřijatelné. Tento krok nemá s demokracií nic společného. Znamenalo by to zásadní ohrožení demokracie v naší zemi. Připomínám, že činnost politických stran zakázal v Německu nacistický vůdce Adolf Hitler a v Itálii fašista Benito Mussolini," řekl Zeman v rozhovoru pro server prvnizpravy.cz.

Začátek chaosu a anarchie

"Třebaže si myslím, že české politické strany jsou zkorumpované, zákaz jejich činnosti je nepřijatelný pro demokracii. Náprava musí být provedena razantní očistou, nikoliv jejich zrušením. Pokud signatáři Holešovské výzvy nesouhlasí s tím co některé politické strany dělají, mohou si založit vlastní stranu. Nebo při volbách mohou volit jiný politický subjekt," dodal politik.

Expremiér zaznamenal výzvy k převzetí moci v České republice, které se v posledních měsících objevily, a s pobavením si přečetl jejich obsah. K prohlášením, které ale vyzývají k násilnému převzetí moci, vyslovil zásadní varování. "Obsazování policejních stanic a armádních objektů nemá z demokracií nic společného. To by byl začátek chaosu a anarchie. Každý režim bez rozdílu by reagoval velmi razantním opatřením pokud by došlo k pokusům uchopit moc v zemi násilím," uvedl Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…