Hon na teroristy. Kdo to střílel? Kolem teroru v Moskvě se valí spekulace

23.03.2024 13:58 | Monitoring

Nejméně 115 obětí teroristického masakru v Moskvě. Rusko ukázalo na Ukrajinu, do které pět pachatelů podle vyšetřování ruské Federální bezpečnostní služby prchali. Dva byli údajně chyceni. „Teď víme, v jaké zemi se ti zatracení parchanti pokoušeli ukrýt – na Ukrajině,“ napsala mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Mluvčí Rady národní bezpečnosti USA John Kirby napojení teroristů na Ukrajinu odmítá. Obvinění Moskvy odmítá i Ukrajina, Kyjev to označuje za provokaci Kremlu.

Hon na teroristy. Kdo to střílel? Kolem teroru v Moskvě se valí spekulace
Foto: Repro X @visegrad24
Popisek: Následky teroristického útoku na okraji Moskvy

Ozbrojenci v pátek večer vtrhli do koncertní haly na západním okraji Moskvy a před začátkem koncertu začali střílet automatickými zbraněmi do lidí. Z místa byly hlášeny i výbuchy a požár objektu.

„Teď víme, v jaké zemi se ti zatracení parchanti pokoušeli ukrýt – na Ukrajině. V zemi, která se rukama západních liberálních režimů deset let přeměňovala v centrum šíření terorismu v Evropě, přičemž v extremistickém šílenství předčila i Kosovo,“ sdělila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na online platformě Telegram.

„Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny kategoricky odmítá obvinění, která začali vznášet ruští představitelé, a tvrdí, že Ukrajina byla zapojena do střelby,“ reagovalo ukrajinské ministerstvo zahraničí a dodalo, že ze strany Kremlu se jedná o snahu vyvolat v ruské společnosti nenávist vůči Ukrajině. Ta má vést ke zvýšené mobilizaci a k utišení protiválečných nálad. Rusko tím chce zdiskreditovat Ukrajinu v očích mezinárodního společenství, tvrdí ukrajinské ministerstvo.

A dokládá to na historické zkušenosti, kdy mluví o krvavých provokacích Ruské federace. „Ruský režim má za sebou dlouhou historii krvavých provokací ze strany svých speciálních služeb, jako byl teroristický útok na dálnici Kaširskoje v roce 1999. Pro Putinovu diktaturu neexistují žádné červené čáry,“ tvrdí ukrajinské ministerstvo zahraničí. A že: „Rusko je připraveno zabíjet vlastní občany pro politické účely, stejně jako zabilo tisíce ukrajinských civilistů během války proti Ukrajině.“

Nakonec ministerstvo vyzvalo mezinárodní společenství, aby podobné snahy Ruska razantně odmítlo a aby nadále pomohlo s obranou Ukrajiny. „Vyzýváme mezinárodní společenství, aby důrazně odmítlo falešná obvinění Ruska z údajného podílu Ukrajiny na střelbě v Krasnogorsku a aby posílilo svou podporu naší zemi v boji proti ruské zločinecké agresi,“ stojí v prohlášení ministerstva zahraničí Ukrajiny.

Mluvčí prezidenta Zelenského Mychajlo Podoljak na online platformě Twitter komentoval ruské obvinění velmi odmítavě. „Očekávali jsme verzi ruských představitelů o ‚ukrajinské stopě‘ při teroristickém útoku. Primitivismus a předvídatelnost jsou ideálními vlastnostmi ruských bezpečnostních služeb,“ ukázal svou nedůvěru vůči prohlášení ruské FSB.

A vysvětluje, proč je vyloučeno, že by s útokem měla Ukrajina cokoliv společného.

„V centrální oblasti prochází skupina ozbrojených mužů do místa velké koncentrace lidí. Bez jakýchkoliv kontrol, a více než 1,5 hodiny aktivně střílela do lidí. Nedochází k žádnému zásahu strážců zákona,“ napsal Podoljak a pokračoval v popisu. „Skupina teroristů v plném složení v klidu opouští budovu a na stejných autech, která dorazila na místo, odjíždí směrem k... frontové linii.“

A zmiňuje i svědecké výpovědi, trvají na tom, že teroristé odpovídali charakteristice islámských radikálů. „Předběžné údaje a výpovědi svědků poskytují portréty útočníků a zcela jasně je spojují s islámskými radikály…“ napsal mluvčí Zelenského.

A pak se podivuje nad tím, proč by teroristé měli utíkat na frontovou linii na Ukrajině, kde je největší koncentrace ruských bezpečnostních služeb. „Hledaní muži míří k zablokovaným hraničním přechodům, kde probíhá aktivní boj a kde je každý metr přesycen ruskými bezpečnostními složkami, aby došlo k manifestačnímu, demonstrativnímu přechodu…“ a tedy ke spojení s Ukrajinou.

Mluvčí Podoljak má jasno. Rusko se snaží útok spojit s Ukrajinou „Závěr je zřejmý: jakékoli pokusy spojit Ukrajinu s teroristickým útokem jsou absolutně neudržitelné. Ukrajina s tímto incidentem nemá sebemenší spojení. Ukrajina je ve válce s Ruskem a řeší problém ruské agrese (mimochodem agrese s promyšlenou teroristickou složkou) na bojišti. Verze ruských speciálních služeb ohledně Ukrajiny jsou naprosto neudržitelné a absurdní,“ tvrdí Podoljak.

Představitelé USA sdělili, že věří, že za útok je zodpovědný Islámský stát, čili skupina, jež se přihlásila k odpovědnosti za útok v prohlášení zveřejněném na Telegramu tiskovou agenturou Amak napojenou na Islámský stát, ale neposkytla žádné důkazy. Přičemž ale 7. března vydala americká ambasáda v Moskvě varování americkým občanům pobývajícím v Rusku, aby se vyhýbali koncertním místům. Čili, USA měly informace o plánovaném teroristickém útoku v Moskvě, který by se mohl potenciálně zaměřit na velká shromáždění včetně koncertů, což vedlo ministerstvo zahraničí USA k vydání veřejného varování.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marian Kučera

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Oni ti teroristé nemuseli být Ukrajinci., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseProstěj , 23.03.2024 16:14:05
Mohlo to být tak, že si ukrajinský režim najal a zaplatil například islámské teroristy, aby pak vina mohla být svalena na ně. Ukrofašouni jsou schopni jakéhokoliv svinstva.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

16:19 Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

To, co Andrej Babiš (ANO) započal, Petr Fiala (ODS) dorazí. Zelený teror se blíží. Udeří na peněženk…