Hořící peklo v Bohumíně. Hasiči pod palbou se brání: V 17:49 jsme dostali pokyn, za pět minut byli na místě!

09.08.2020 16:50

Zpráva o požáru v panelovém domě v Bohumíně obletěla celé Česko. Údajný žhář se policii sám přiznal a momentálně je ve vazbě. Požár údajně založil kvůli rodinným sporům. Zapříčinil smrt svého syna, svého vnuka a dalších 9 osob. K případu se vyjádřili hasiči, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a předseda vlády Andrej Babiš (oba z hnutí ANO).

Hořící peklo v Bohumíně. Hasiči pod palbou se brání: V 17:49 jsme dostali pokyn, za pět minut byli na místě!
Foto: Repro Facebook Tomas Minarcin
Popisek: Požár domu v Bohumíně
reklama

V sobotu v podvečer po požáru v panelovém domě v Bohumíně zemřelo 11 lidí. Podle informací ČTK v hořícím bytě v 11. patře zahynuli tři dospělí a také tři děti. Dalších pět lidí zemřelo poté, co si chtěli zachránit život skokem ze 12. patra panelového domu.

„Viděla jsem dva sedící lidi na parapetu, kteří hořeli. Následně jeden z nich skočil,“ uvedla jedna z přihlížejících podle serveru Novinky.cz.

Vyšetřování odhalilo, že v bytě, kde vypukl požár, se nacházely látky, které měly hoření urychlit. Již v sobotu večer zaplavily veřejný prostor úvahy o tom, že za útokem stál žhář. Podle informací deníku Právo je údajným pachatelem otec jednoho z obyvatel bytu; založením požáru mohl chtít vyřešit rodinné spory. A pokud opravdu byt zapálil, zapříčinil smrt nejen svého syna, ale také synovy přítelkyně, svého vnuka a své bývalé ženy.  

Po činu se měl údajný žhář sám klidným hlasem přiznat policii, že tento hrůzný čin spáchal, a nechal se s pouty na rukou odvézt do vyšetřovací vazby.

Podle bohumínského místostarosty Igora Bruzla (ČSSD) předcházely tragédii rodinné problémy. „Je to náš dům a naši nájemníci, takže o nich něco víme. Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority,“ sdělil.

Na místě se objevili svědci, kteří měli velké výhrady k práci hasičů. Údajně na místo přijeli až po delším čase a po příjezdu nějakou chvíli jen stáli a nevěděli, co dělat.

(Hasiči) stáli vzadu, nic nedělali“. „My jsme je upozornili, že ti lidé volají o pomoc, a oni nic nedělali, potom lidé začali skákat z okna,“ uvedla svědkyně.

Osmadvacetiletý Adrian Šipka serveru iDNES.cz sdělil, že hasiči byli pomalí. „My bychom byli nahoře rychleji,“ rozčiloval se během příjezdu hasičů Šipka, jenž dříve sám podle svých slov pracoval u dobrovolných hasičů.

Na místě tragédie byla i CNN Prima News, která hovořila s očitou svědkyní Karinou Šipkovou. „Viděla jsem lidi, jak přelézají z balkónu na balkón. Pak přijeli hasiči. Dobré půl hodiny se nic nedělo, jen roztahovali hadice. Pak už začali lidé z druhé strany vyskakovat. Lidi na ně křičeli, ať neskáčou, jenomže oni už hořeli a začali skákat. Kdyby hasiči alespoň rozdělali plachtu. Až když spadl pátý člověk, tak teprve plachtu rozdělali,“ líčila zásah hasičů s tím, že lidé na hasiče sprostě pokřikovali, aby už něco dělali.

„Viděla jsem, jak i do baráku šli hasiči a roztahovali hadice, jestli to začali nejdřív hasit zevnitř, to nevím... Zvenku se ale nedělo absolutně nic a ti lidi neměli kam utéct,“ dodala Šipková.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje se proti takovému výkladu počínání hasičů rázně ohradil. Učinil tak na pokyn ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

„K některým výpovědím v médích – na můj pokyn zítra zveřejní ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje přesnou časovou osu zásahu. Podle mých informací proběhlo vše naprosto profesionálně a v nejkratším možném čase,“ napsal Hamáček na sociální síti Twitter.

Pozůstalým vyjádřil upřímnou soustrast.

Jan Hamáček se vyjádřil k požáru v Bohumíně

Hasiči zveřejnili podrobnou časovou osu, kde popsali, kdy přijali informaci o požáru a co se dělo dál.

Operační středisko přijalo tísňové volání v sobotu v 17:48 hod. Hasiči ze stanice Bohumín přijali tuto událost v 17:49 hod. a o minutu později už opouštěli hasičskou stanici. Na místo události dorazili v 17:54 hod. To už z oken šlehaly plameny a požár zachvátil celý byt,“ upozornil hasičský sbor na sociální síti Facebook.

Hasiči se vyjádřili k požáru v Bohumíně

Hejtman Moravskoslezského kraje za hnutí ANO Ivo Vondrák byl z toho, co se stalo, zdrcen.

„Tohle se mi nepíše snadno. Jsem v Bohumíně a chtěl bych popřát všem, kterých se osobně dotkla dnešní tragédie, hodně sil. Jedenáct zbytečně zmařených životů, strašné. Upřímnou soustrast,“ uvedl na sociální síti Facebook.

Ivo Vondrák se vyjádřil k požáru v Bohumíně

Premiér Andrej Babiš (ANO) poděkoval všem zasahujícím týmům.

„Neuvěřitelné neštěstí v Bohumíně. Podle prvních zpráv zemřelo při požáru paneláku 11 lidí. Je mi to strašně líto. Upřímnou soustrast všem pozůstalým. Právě jsem mluvil s Janem Hamáčkem, dovolte mi poděkovat všem zasahujícím týmům za jejich obětavost a okamžité nasazení,“ napsal premiér naTwitteru.

Andrej Babiš se vyjádřil k požáru v Bohumíně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Katastrofa! Děti nesmí pobíhat! opakoval Flegr. Šmucler nevydržel. A dohra

8:12 Katastrofa! Děti nesmí pobíhat! opakoval Flegr. Šmucler nevydržel. A dohra

Do 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima News byli pozváni jak šéf stomatologické komory Roman Šmucler, …