Horko kvůli Koněvovi. V ruské televizi promluvil Lavrov: Odstranění sochy je nepřijatelné. Češi budou mít co vysvětlovat

15.05.2020 19:39

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova bude nezbytné obnovit sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Tvrdí, že to vyplývá ze závazků ukotvených v česko-ruské smlouvě z roku 1993. Zmínil, že české vysvětlení, že o odstranění sochy Koněva rozhodl na místní úrovni „jakýsi starosta“ považuje za „dětinské“.

Horko kvůli Koněvovi. V ruské televizi promluvil Lavrov: Odstranění sochy je nepřijatelné. Češi budou mít co vysvětlovat
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov
reklama

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 31661 lidí
Lavrov v ruské televizi RBK prohlásil, že vysvětlení o vlastnictví sochy maršála Koněva Prahou 6 je „dětinské“. „Myslím, že je to nějaké dětinské vysvětlení, protože povinnost zajistit zachování této památky ležela na bedrech českého státu. Navíc jsme do poslední chvíle věděli a česká strana nám to potvrdila: památník byl v záznamech českého ministerstva obrany. A najednou, když jej odstranili, nám stydlivě říkají: Víte, nebyl v našem vlastnictví, byl ve vlastnictví u toho starosty,“ uvedl.

Prohlásil, že odstranění sochy je „nepřijatelné“ a čeští diplomaté budou mít na nadcházejících jednáních co vysvětlovat. Také zdůraznil nutnost zjednat nápravu. Pomník dle něho musí být obnoven. Prý je tak nutné učinit na základě závazků z česko-ruské smlouvy z roku 1993.

To ale naše diplomacie popírá. České ministerstvo zahraničí už počátkem dubna uvedlo, že odstranění sochy Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Česká strana též nabídla případný přesun sochy do Ruské federace.

Vystoupení Lavrova, v němž padlo, že Češi na jednání budou muset „velice vážně vysvětlovat a vysvětlit, jak se chystají situaci napravit“, česká diplomacie kritizuje. Podle českého ministerstva zahraničí takováto prohlášení nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání.

„Je-li zájem ruské strany na konstruktivním jednání skutečný, tón i obsah jejích vystoupení by tomu měly odpovídat,“ vzkazuje resort ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Rusku zároveň dodává, že navzdory současné situaci má Česko i nadále zájem na obnovení standardních bilaterálních vztahů s Ruskou federací. „Potvrzuje to i náš návrh na zahájení konzultací v souladu s článkem 5 Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z minulého týdne,“ připojuje ministerstvo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpak Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpak Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…