Horko v Kyjevě. Neblaze proslulý prapor táhne městem a slibuje zúčtování

20.05.2016 13:57

V ukrajinském hlavním městě Kyjevě v pátek dopoledne započaly protesty proti volbám na Donbase. Sešlo se na nich několik tisíc lidí, stoupenců batalionu Azov i Pravého sektoru, a pod vedením Andreje Biletskyho, označovaným za rasistu a neonacistu, se vydali směrem k ukrajinskému parlamentu.

Horko v Kyjevě. Neblaze proslulý prapor táhne městem a slibuje zúčtování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Znak Batalionu Azov
reklama

„Členové azovského civilního sboru a regimentu zapalují světlice a kouřové granáty před ukrajinským parlamentem,“ uvedla agentura Interfax.

Na fotografiích na twitteru je v mnoha případech vidět dav lidí, nesoucích mnoho ukrajinských i azovských vlajek, zahalených do neprostupného černého dýmu, jak pochodují po ulicích Kyjeva.

Jedna z místních poboček Sberbank dokonce v očekávání nepokojů zcela zahalila veškeré své reklamní poutače, aby tak nepřilákala pozornost davu a vyhnula se opakování nedávných událostí. Při jednom z takových protestů totiž demonstranti zničili vybavení několika bankovních poboček napříč Kyjevem.

V průběhu protestu pronesl Biletsky svůj proslov, ve kterém apeloval na vládu, aby převzala zpět kontrolu nad vlastním územím.

„Nejhorší věcí je, že neexistuje žádný mechanismus, žádná garance toho, že by se Ukrajina po volbách vrátila, že by se vrátil Krym, Donbas, ukrajinská hranice,“ posteskl si Biletsky a zvolal, že volby na Donbase nesmí proběhnout, protože jsou největším nebezpečím pro celou Ukrajinu.

Zdůraznil také, že ukrajinské hranice nejsou zodpovědností OBSE či NATO, ale ukrajinských ozbrojených sil a pohraniční stráže.

Pochodu, který vyrazil pod heslem „Požadavek národa – nevzdáme se“ se podle Biletskyho účastnilo zhruba 10 tisíc lidí, policie počet účastníků odhaduje na 2 tisíce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

20:28 Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…