Horko v ruském Bělgorodu. Moskva „čistí“ oblast. Kyjev dává ruce pryč, ale...

23.05.2023 15:41

Poblíž ruského Bělgorodu u hranic s Ukrajinou pokračují boje příslušníků ruské armády s jednotkami Ruského dobrovolnického sboru a Legií Svoboda Ruska. Na sociálních sítích kolují neověřená videa, jak jednotky obou formací volně jezdí tanky po ruských silnicích. Bělgorodský gubernátor Vjačeslav Gladkov uvedl, že v noci několik bezpilotních letounů zasáhlo domy a vládní budovu v regionu, ale nedošlo k žádným obětem ani úmrtím.

Horko v ruském Bělgorodu. Moskva „čistí“ oblast. Kyjev dává ruce pryč, ale...
Foto: Repro twitter
Popisek: Útok na Bělgorodskou oblast

Gladkov podle informací portálu Al-Jazeera potvrdil, že i den po vpádu ukrajinských diverzních skupin na ruské území pokračuje „protiteroristická operace“, přičemž ministerstvo obrany a armáda pokračují v „čištění“ území na hranici s Ukrajinou.

Gubernátor ruské Bělgorodské oblasti také ohlásil, že nad ránem byly sestřeleny bezpilotní letouny zaměřené na tuto oblast. „V noci několik bezpilotních letounů zasáhlo domy a vládní budovu v regionu, ale nedošlo k žádným obětem ani úmrtím,“ uvedl Gladkov.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 20371 lidí
Dodal, že je příliš brzy na to, aby se obyvatelé, kteří byli evakuováni, vrátili domů: „Nyní apeluji na obyvatele okresu Graivoron, kteří dočasně opustili své domovy, zatím není možné se vrátit,“ prohlásil Gladkov s tím, že při pondělní evakuaci zemřela jedna žena a dva lidé byli zraněni.

Ruští vyšetřovatelé uvedli, že zahájili vyšetřování „terorismu“ po přeshraničním útoku na ruskou Bělgorodskou oblast, který podle nich provedly tzv. ukrajinské ozbrojené skupiny. Kyjev ale uvedl, že situaci v Běgorodu pozorně sleduje, ale „nemá s ní nic společného“.

Představitel ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Černiak uvedl, že za probíhajícími útoky stojí ruští občané patřící k Ruskému dobrovolnickému sboru a Legii Svoboda Ruska, jak informuje deník DeutcheWelle.

Ruský dobrovolnický sbor sám sebe popisuje jako „dobrovolnickou formaci bojující na straně Ukrajiny“. O skupině je toho známo jen málo a není jasné, zda má nějaké vazby na ukrajinskou armádu. Totéž platí pro Legii Svoboda Ruska. Na sociálních sítích mezitím kolují videa, jak se členové proukrajinských jednotek projíždějí tanky po prázdných a nebráněných silnicích Bělgorodské oblasti.  

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Kdo ví jak to je??, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 23.05.2023 17:21:07
Obávám se že nás zase balamutí, tím, že v Rusku je vnitřní odboj, že nějaká Ruská Legie svobodyje opozicí atd, Prostě jen tlupa Ukrajiného vojska překonala hranice Ruska proti pár pohraničákům ozborojeným lehkými zbraněmi, z obyvatel pár vstnic udělali rukojmí, aby Ruská ormáda, či nějaká domobrana proti nim nemohla zasáhnout a vydrží chvilku, pak se vytratí potéí, co jim ústup zajístí ostřelování Ukrajinskch vojsk a vše je pod kontrolou USA satelitů a řízeno a na rozkaz USA. Prostě je třeba vytvořit dojem, že se vyplatí dále investovat do Ukrajiny, protože se Rusko rozpadá zevnitř. Mrtví rukojmé atd nikoho nezajímají. Z videi co ukazuje Ukrajina nelze určit, jestli je to zase propagační materiál, nebo skutečně něco z místa. Vždy když něco podobného Ukrajina podnikne , tak Rusko adekvátně odpoví, a západ bude mít o čem zase vykřikovat. Jsme proti všem válkám, a nejhorší nepřítel světa je a zůstává USA dokud se nerozpadne.

| 10 | 0

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …