Hornický odborář k limitům: Politické vlády se bojí zásadních rozhodnutí

28.11.2013 17:32

Šéf odborů skupiny Czech Coal má za to, že by těžební limity měly být prolomeny, aby o práci nepřišlo osm tisíc lidí. Lidé z Horního Jiřetína či Litvínova nejsou tak razantně proti, jak někdy tvrdí odpůrci prolomení těžby. Tak zásadní rozhodnutí, jakým prolomení limitů je, by navíc podle názoru odboráře měla udělat právě úřednická vláda. Ta se nemusí ohlížet na popularitu u voličů a dá přednost odborným názorům.

Hornický odborář k limitům: Politické vlády se bojí zásadních rozhodnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zámek Jezeří na okraji uhelné pánve

Prezident Miloš Zeman stejně jako těžaři prosazuje prolomení těžebních limitů na severu Čech. K tomuto tématu se nedávno vyjádřil i premiér v demisi Jiří Rusnok, který prohlásil, že by limity měly být prolomeny. Má k tomu ale přistoupit vláda v demisi? Své stanovisko ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu představil šéf hornických odborů Czech Coal Jaromír Franta.

Zásadní je zaměstnanost

„Politické vlády se k takto zásadním rozhodnutím nedostanou, protože se bojí, že jim klesnou preference nebo popularita, zatímco u úřednické vlády tohle nevidíme, takže tam cítíme určitou šanci bavit se o těchto věcech,“ poznamenal v pořadu Franta. Odborné názory podle něj ukazují, že je vhodné těžbu rozšířit. Tato odborná stanoviska jsou ale politicky deformována.

Odpůrci těžby se podle odboráře opírají o názory lidí z Jiřetína, ale Franta k tomu poznamenal, že se baví s lidmi v Horním Jiřetíně a tam zdaleka nemají tak radikální názor v této věci. Mnohem víc je prý trápí otázka nezaměstnanosti nebo nepřizpůsobivých spoluobčanů, podobné je to v Litvínově. Na nedávné demonstraci u Krajského úřadu Ústeckého kraje prý bylo jen 54 lidí.

Mám spočítáno, kolik lidí by přišlo o práci

V pořadu Franta také poznamenal, že svého času jednal i s tehdejším poslancem Šťovíčkem, starostou Litvínova, který patří mezi zásadní odpůrce prolomení limitů. Exposlanec ale nedokázal odpovědět na některé otázky a po dvou setkáních byly schůzky ukončeny.To nejdůležitější na celé věci je, aby lidé měli práci.

"Já mám spočítáno to, že ti lidi, kteří dneska v té lokalitě pracují, a lidé, kteří tyto aktivity podporují svými službami, nepřijdou o práci," řekl. Podle odboráře jde až o osm tisíc lidí. Úvahy o tom, že těžba nenávratným způsobem poškodí krajinu, pak označuje za pouhé spekulace. Zkrátka by prý nepřišli ani vystěhovaní lidé, protože na základě horního zákona musí těžaři poskytnout adekvátní prostředky pro náhradní bydlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…