Hornický odborář přišel do televize s varováním: Možná přijdou další nepokoje

17.09.2013 22:45

Situace na Ostravsku se stále zhoršuje. Podpoří stát Důl Paskov a prodlouží tak těžbu z peněz daňových poplatníků např. až do roku 2018? Odboráři by to uvítali, protože v dole prý je kvalitní uhlí. Vlastníci oponují, že těžba v tomto dole je příliš drahá, přesto i oni stojí o co nejdelší fungování dolu, a to i za pomoci státu. V České televizi však zaznělo varování, že se sníží výhody horníků. A na oplátku přišlo varování před dalšími bouřemi.

Hornický odborář přišel do televize s varováním: Možná přijdou další nepokoje
Foto: Daniela Černá
Popisek: V čele průvodu šla skupinka s rakví OKD
reklama

Důl Paskov bude uzavřen. Pravděpodobně 31. prosince 2014. Pokud se s vládou podaří dohodnout finanční podpora ztrátové těžby, možná se fungování dolu prodlouží do roku 2018. Co budou tyto ne právě veselé zprávy znamenat pro severomoravský region? O tom se v úterních Událostech, komentářích České televize bavili generální ředitel OKD Ján Fabián a místopředseda Sdružení hornických odborů Rostislav Palička.

Společnost zaplatila státu na daních 36 miliard

 „Důl Paskov je ekonomicky neudržitelný, proto muselo představenstvo společnosti rozhodnout o útlumu a uzavření dolu do konce roku 2014. Ale tímto rozhodnutím se nám otvírají další možnosti, jako např. finanční podpory ze strany státu, který by mohl podpořit dále trvající sociální těžbu,“ poznamenal ve vysílání Fabián.

Ten dále dodal, že situaci nejen okolo Dolu Paskov řeší společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Na tomto půdorysu se neřeší pouze situace Dolu Paskov, ale situace v celém Moravskoslezském kraji. Informoval také o tom, že společnost zaplatila státu na daních 36 miliard.

„To, že firma NWR prohlásila, že uzavře Důl Paskov, tak pro nás jako pro zaměstnance je důležité datum. Pokud by byl důl uzavřen k 31. prosinci 2013, pak by na základě dosud platné kolektivní smlouvy dostali výhody ze sociálního programu. Pokud by k útlumu došlo později, mohli by zaměstnanci o výhody ze sociálního programu přijít,“ varoval Palička.

Zaměstnanci o výhody nepříjdou

Fabiánem byl však ujištěn, že zaměstnanci o výhody sociálního programu nepřijdou. Následně zopakoval, že důl by se měl podle dnešních představ uzavřít ke konci roku 2014 a během této doby se podaří přesunout řadu zaměstnanců na jiné provozy. Někteří zaměstnanci pak budou i v  roce 2015 pracovat na technické likvidaci dolu. O práci by však mohlo přijít až 1200 lidí, v závislosti na tom, kolik lidí bude ochotno pracovat v jiných aktivních provozech a kolik lidí bude nakonec skutečně pracovat na technické likvidaci. Dnes v dole pracuje asi 2500 lidí.

Pokud by stát přispěl čtyřmi až šesti miliardami, bylo by možné těžbu na dole udržet až do roku 2018. „My bychom chtěli důl zachovat pro naše zaměstnance, protože je tam kvalitní uhlí," uvedl Palička. A prozradil, že dlouhodobě pracující lidé v OKD mají na základě dosud platné kolektivní smlouvy zaručený dvanáctinásobek odstupného.

Zaměstnanci už prý nemají kam ustupovat

Fabián však zareagoval prohlášením, že se společnost nevyhne ani snižování mzdových nákladů. Společnost prý osekávala vše ostatní, co mohla, a mzdové prostředky nechala až nakonec. Horníci mimo jiné dostávají příplatky na letní dovolenou a příplatky na Vánoce. Palička však varoval, že tyto příplatky se již dříve snížily. Zaměstnanci na to přistoupili a teď už prý není moc kam ustupovat. „Nelze vyloučit další sociální nepokoje,“ varoval Palička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavný Čech udeřil: Karanténa? Teď můžete pozorovat, kdo je kokot. Největší bojovníci za něčí práva a za menšiny řvou, že nemůžou chodit ven!

11:25 Slavný Čech udeřil: Karanténa? Teď můžete pozorovat, kdo je kokot. Největší bojovníci za něčí práva a za menšiny řvou, že nemůžou chodit ven!

Herní vývojář Daniel Vávra natočil na YouTube hodinové video, kde probíral nejen koronavirus. „Další…