Hospodští: Dvakrát mě sebrala policie! Budeme se bouřit. Vláda nám musí dát

14.12.2020 13:11

Provozovatelé pivovarů, restaurací a hospod se sešli na společné tiskové konferenci v Teplicích a spustili ostrou slovní palbu na vládu Andreje Babiše (ANO). Pokud jsme součástí EU, chceme stejné kompenzace jako v EU, jako v Rakousku a v Německu. Vláda nám strašně ublížila, ale sama si rozdává odměny. Musíme se vzepřít, jinak přijde taková chudoba, že už nebudeme mít sílu se ozvat, znělo do kamer ČT.

Hospodští: Dvakrát mě sebrala policie! Budeme se bouřit. Vláda nám musí dát
Foto: Svijany
Popisek: Pivo Svijany

Provozovatelé restaurací se na společné tiskové konferenci vzepřeli vládě. „My tady nejsme rádi, raději bychom pracovali, vařili pivo, věnovali se své činnosti. Bohužel tato vláda nás dohnala k opravdu zoufalým krokům. Proto tady dneska sedíme," zahájil tiskovou konferenci pořádanou v Teplicích na severu Čech Jiří Janeček, bývalý poslanec za ODS a v současnosti majitel pivovaru Malý Janek ve středních Čechách.

Anketa

Má ČSSD odejít z vlády?

85%
15%
hlasovalo: 3980 lidí

Za sebe i za kolegy vyzval vládu, aby když už chystá balíček pomoci pro zasažené podnikatele, tak aby tento balíček opravdu pomohl všem. „Všem podnikatelům a živnostníkům, kteří se dostali díky nařízením vlády do tak strašné situace, že byli nuceni začít aktivně protestovat,“ hřímal do mikrofonu Janeček.

„Jestliže jsme součástí EU a to tedy zatím věříme, že jsme, tak proč nemáme stejné kompenzační balíčky, jako jsou v Rakousku a v Německu, to znamená 80 procent z tržeb z minulých období,“ pokračoval v kanonádě majitel pivovaru. „Chtěl bych jasně říci, že jestli nepřijde nějaký kompenzační balíček ve výši 80 procent a jestliže nepřijdou finanční prostředky velmi rychle na účty zavřených podniků, postižených restaurací, tak si nedokážeme představit, že nebudeme nadále plnit jakákoli vládní protikrizová opatření, protože tentokrát bychom zavřeli už napořád,“ přidal další ránu Janeček.

„Úplná drzost, že si nás potom vybrali jako obětního beránka svých opatření. Pokud nám vláda není schopna vysvětlit, jaký rozdíl je mezi námi a zaplněnou tramvají, ... tak to snad znamená, že musíme skočit na vládu a koupit si tedy výjimku? Nebo jak máme získat nějakou výjimku, abychom udrželi náš byznys,“ ptal se rozzlobeně.

Vláda by si podle něj měla uvědomit, jak moc restauracím ublížila. Měla by si uvědomit, že Česko uvrhla do pandemie chudoby, která bude v průběhu času stát podstatně více peněz, než by stála rychlá pomoc, o jakou žádají provozovatelé hospod a restaurací.

„Semafor a PES, to je tak strašnej chaos,“ zuřil Janeček.

Dokud si to vláda neuvědomí, budou restauratéři pokračovat v pasivním i aktivním odporu a nezavřou své provozy.

Gabriela Schönbauerová, provozovatelka pivovaru v Teplicích, dodala, že je na zvážení každého člověka, zda půjde do restaurace, zda se sveze tramvají, kde se může nakazit a tak podobně. „Myslím si, že je na čase, aby tohle už vláda nechala na nás na občanech,“ zdůraznila.

Jakub Olbert z Restaurace Šeberák v Praze prohlásil, že restauratéři nebojují zdaleka jen za hospody, restaurace, pivovary a bary, ale za všechny občany, kterým vláda šlape po svobodě. Svobodě danou Ústavou České republiky.

„Já jsem byl dvakrát na policii, dvakrát mě pustili, ale já prostě nemám jinou volbu, než v tomhle pokračovat dál. Protože dopisy, žádosti, které jsme odesílali na vládu i na jednotlivé ministry, jsou bez odpovědi. Jestli teď nevznikne hnutí, které se semkne proti nesmyslným opatřením a které nedonutí naši vládu k tomu, aby dala odpovědnost za zdraví všem lidem k nim, tak už dál neuděláme vůbec nic. Budeme mít ohnuté hřbety a hlavy a až přijde ta opravdová chudoba, tak už nebudeme mít sílu do těch ulic vůbec jít,“ upozornil Olbert.

Když si vzal slovo znovu Janeček, připomněl, že zatímco vláda škrtí hotely, restaurace, pivovary a hospody, sama sobě rozdává odměny. „Pro mě je to neuvěřitelný, vláda si dala půlmiliardovou odměnu, svým státním úředníkům, v době, kdy tady jiný lidi přicházejí o práci, tak to je situace, kterou už nejsme schopni akceptovat,“ rozčiloval se Janeček. „Vláda dělá všechno pro to, aby nás zlikvidovala,“ uzavřel své vystoupení Janeček.

Na tiskové konferenci se objevil také senátor a primátor Teplic Hynek Hanza (ODS), nástupce Jaroslava Kubery v křesle primátora i senátora. Hanza roztrpčené podnikatele podpořil.

Z davu za Janečkem vystoupil také David Tesař z iniciativy Manifest.cz a ačkoli mu nebylo dáno slovo, nedal se zastavit. Janeček se o to sice snažil, ale neuspěl.

„Prohlašujeme, že již nikdy na základě nezákonných usnesení vlády nezavřeme,“ volal Tesař s papírem v ruce, ze kterého četl. „Dále prohlašujeme, že nouzový stav je nezákonný,“ hřímal s tím, že nyní nejsou naplněny podmínky pro vyhlášení nouzového stavu, protože není ohrožena většina populace.

„Pane kolego, tohle opravdu patří na jinou tiskovou konferenci,“ obrátil se na Tesaře Janeček.

Ten ale odmítl skončit a konstatoval, že vláda jedná v rozporu se zákonem, zatímco podnikatelé podle zákona podnikat mohou. „Já jsem nikdy nezavřel a ti, co stojí za mnou, taky nikdy nezavřou,“ volal Tesař s tím, že za ním stojí celkem 15 podniků.  

Tady se Hanza postavil proti Tesařovi. „Tohle vám nemůžu schvalovat,“ prohlásil a doporučil Tesařovi, aby se obrátil na soud a požádal ho, aby spor o to, zda byl nouzový stav vyhlášen v souladu se zákonem či v rozporu s tím, řešil tam.

Schönbauerová poté připomněla, že vláda ANO a ČSSD v minulosti útočila na restauratéry a hospodské a označovala je pomalu za zloděje, na které je třeba si došlápnout s EET. Ale teď by prakticky tatáž vláda EET ráda vypnula. Schönbauerová prohlásila, že EET nechala zapnutou, aby mohla vládě doložit. o co všechno přišla kvůli vládním opatřením.

Janeček ještě jednou zdůraznil, že vláda jen šíří chaos.

„My to děláme, abychom si zachránili holé životy, proto tady dneska jsme. Vláda nám není schopná vysvětlit svá opatření a další uzavření, které se blíží, tak jeden ministr říká, že v úterý, druhý říká, že ve čtvrtek a třetí říká, že v pátek. Pak oni svolají nějakou tiskovku a tam nám jeden vyhrožuje, že nás zavře, druhý říká, že pro nás chce stoprocentní balíčky. Takhle se v tomhle státě nedá fungovat, to přece není možný,“ vypěnil znovu Janeček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

7:51 Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

Ondřej Hejma se ve své show nejdříve věnoval Petru Fialovi a jeho plánům do budoucna. Andrej Babiš m…