Hrad: Vrbětice? Dle NBÚ jsme nic nepokazili

10.3.2022 10:54 dop.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) při své únorové kontrole neshledal nedostatky v tom, jak Kancelář prezidenta republiky (KPR) nakládala s tajnou zprávou o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.

Hrad: Vrbětice? Dle NBÚ jsme nic nepokazili
Foto: Hana Brožková
Popisek: Při slavnostním střídání stráží byla k vyjádření solidarity s Ukrajinou na I. nádvoří Pražského hradu vyvěšena vlajka Ukrajiny

Pražský hrad to dnes uvedl v tiskové zprávě. Hrad dříve informoval, že tajný dokument skartoval. Sněmovní bezpečnostní výbor kvůli tomu doporučil kontrolu NBÚ a Ministerstva vnitra na Hradě. Vyjádření úřadu ČTK shání.

NBÚ podle Hradu v protokolu k únorové kontrole popisuje i skartace utajovaných dokumentů z přelomu loňského listopadu a prosince. „NBÚ k ní nekonstatoval zjištěné nedostatky. Tolik medializovaný utajovaný dokument není uveden v rámci zjištěných nedostatků," doplnila prezidentská kancelář. Proti protokolu nebude podávat námitky a zapracuje všechna doporučení úřadu do vnitřních směrnic a praxe ochrany utajovaných informací.

Kancelář prezidenta republiky k případu doslova uvedla:

Ve dnech 21. 2. až 23. 2. 2022 provedl v Kanceláři prezidenta republiky podrobnou kontrolu ochrany utajovaných informací Národní bezpečnostní úřad. Kontroloval jak plnění obecných povinností ze strany KPR, tak zajištění ochrany utajovaných informací v oblasti personální bezpečnosti, bezpečnosti informačních systémů, fyzické bezpečnosti, registru utajovaných informací a administrativní bezpečnosti.

KPR obdržela od NBÚ Protokol o výsledku kontroly, č. j. 83/2022-NBÚ/OK, který obsahuje 76 listů a 16 příloh celkově o 30 listech.

Skartace utajovaných dokumentů v KPR ve dnech 29. 11. až 1. 12. 2021 je v Protokolu popsána v rámci zjištěných skutečností, včetně dokumentace uložené v tajné spisovně KPR, NBÚ k ní nekonstatoval zjištěné nedostatky. Tolik medializovaný utajovaný dokument č. j. D56/2021-OST není uveden v rámci zjištěných nedostatků.

KPR nebude proti obsahu Protokolu podávat námitky. KPR bude všechna doporučení zaslaná NBÚ obratem implementovat do vnitřních směrnic a praxe ochrany utajovaných informací.

Kancelář prezidenta republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…