Hrad bude mít v rozpočtu o 38 milionů víc než letos, schválil výbor

24.05.2017 14:39

Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok na své výdaje 475,4 milionu korun. To je zhruba o 38 milionů korun víc, než ji přidělil letošní schválený rozpočet. Návrh rozpočtu na příští rok dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor. Rozpočet Hradu je jednou ze šesti kapitol, jejichž návrhy schvaluje výbor, vláda je pak musí zapracovat do návrhu celého rozpočtu.

Hrad bude mít v rozpočtu o 38 milionů víc než letos, schválil výbor
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Ministerstvo financí s návrhem rozpočtu prezidentské kanceláře vyslovilo souhlas. Poslanci se ptali hlavně na bezpečnostní opatření. Například Kristýna Zelienková (TOP 09 a Starostové) poznamenala, že bezpečnostní rámy jen tvoří nekonečné fronty turistů a obtěžují občany. Ptala se na to, jestli Hrad uvažuje o zmírnění bezpečnostních opatření a kolik by se na tom dalo ušetřit peněz. Podle zástupců prezidentské kanceláře je letos na investice do bezpečnostních opatření vyčleněno 28,9 milionu korun. Částka 100 milionů korun, kterou Hrad dostal již dříve od ministerstva obrany, bude podle představitelů prezidentské kanceláře vyčerpána do konce roku 2019.

Výbor také schválil návrh rozpočtu Nejvyššího kontrolního úřadu. Úřad má mít k dispozici 646 milionů korun. Proti letošku je to nárůst o 127 milionů korun. Důvodem zvýšení je především 121 milionů Kč určených na stavbu nového sídla úřadu. Pokud nenastanou průtahy, úřad očekává dokončení stavby do konce roku 2020.

Výbor dnes také schválil návrhy rozpočtů Ústavního soudu a Kanceláře veřejného ochránce práv. Ústavní soud by měl v příštím roce hospodařit s 250 miliony korun, což je proti letošku nárůst o 7,4 milionu Kč. Místopředsedkyně soudu Milada Tomková poslancům řekla, že soud pokračuje v rekonstrukci své budovy za plného provozu. Zahájili opravu fasády a podařilo se dokončit rekonstrukci sklepů, které byly v havarijním stavu a ohrožovaly provoz. Do října příštího roku, kdy bude 100. výročí založení Československé republiky, chce soud restaurovat sněmovní sál včetně mobiliáře. U příležitosti výročí vzniku samostatného státu by se pak mělo uskutečnit v sále slavnostní zasedání.

Ombudsman by měl hospodařit se 130 miliony korun. Kancelář veřejného ochránce práv bude investovat například do větší bezpečnosti informačních technologií. Potřebuje také zřídit deset funkčních míst v souvislosti se schválenou novelou zákona, která svěřuje ombudsmanovi, aby působil jako monitorovací orgán práv občanů se zdravotním postižením.

Schválené návrhy rozpočtů, o nichž dnes rozhodl sněmovní rozpočtový výbor:

Kapitola

2016 - skutečnost podle státního závěrečného účtu

2017 schválený rozpočet

2018 návrh schválený rozpočtovým výborem

Kancelář prezidenta

388,77 mil. Kč

437,783 mil. Kč

475,382 mil. Kč

Nejvyšší kontrolní úřad

496,107 mil. Kč

518,778 mil. Kč

646,04 mil. Kč

Ústavní soud

172,051 mil. Kč

242,565 mil. Kč

250,011 mil. Kč

Kancelář veřejného ochránce práv

112,017

110,895 mil. Kč

130,204 mil. Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…