Hrad odmítl Štěchovu zástupkyni na schůzce k diplomacii. Pozvánku dostal předseda

11.09.2018 18:27

Středeční schůzka ústavních činitelů s prezidentem Milošem Zemanem k zahraniční politice se uskuteční bez zástupce Senátu. Jeho první místopředsedkyni Miluši Horskou z klubu KDU-ČSL, která měla předsedu horní komory Milana Štěcha (ČSSD) zastupovat, dnes Hrad odmítl. Na dotaz ČTK to uvedli Štěch i Horská.

Hrad odmítl Štěchovu zástupkyni na schůzce k diplomacii. Pozvánku dostal předseda
Foto: zenaregionu.cz
Popisek: Nad soutěží Žena regionu převzal záštitu Senát ČR v čele s předsedou Milanem Štěchem

„Je to nešťastné, je to chyba a jenom to potvrzuje, že jednání Pražského hradu vůči Senátu je nepříliš přátelské,“ uvedl Štěch telefonicky z Paříže, kde je dnes a ve středu na dlouho plánované návštěvě, mimo jiné k oslavám 100. výročí vzniku Československa.
 
Štěch uvedl, že Horská ho jako první místopředsedkyně podle zákona o jednacím řádu Senátu zastupuje v plném rozsahu v době jeho nepřítomnosti. Navíc od něj měla pověření k účasti na středeční schůzce. „Dnes jsme se dozvěděli od kancléře Vratislava Mynáře elektronickou poštou, že tam (Horská) chodit nemá, že je to jenom pro předsedy,“ řekl Štěch. „Nepustí mě tam,“ potvrdila v textové zprávě Horská.
 
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK odmítnutí zdůvodnil tím, že formát schůzky je „tradičně dán“. „Nejvyšší ústavní činitelé, ministr zahraničních věcí a ministr obrany. V Senátu jistě celou záležitost přijmou s pochopením a neuchýlí se k předvolebnímu čecháčkovskému politikaření,“ napsal mluvčí.
 
Štěch připomenul, že Kanceláři prezidenta republiky nabízel, že by schůzce uzpůsobil svůj program v Paříži, pokud by se setkání konalo nikoliv od 14:00, ale od 17:00. Tomu ale podle Štěcha vyhověno nebylo. Ovčáček k tomu již dříve uvedl, že „slušný člověk respektuje už před časem stanovený termín a nedůstojně neskuhrá“. Štěch poznamenal, že jeho cesta do Paříže byla naplánována ještě před schůzkou na Hradě.
 
Předseda horní komory také uvedl, že Senát bude v zahraniční politice postupovat jako doposud. „Když se neúčastníme, tak se nebudeme cítit nějak silně vázáni tím, co tam (na schůzce) případně bude dojednáno, pokud to nebude v souladu s našimi názory,“ řekl Štěch. Návrhy, které pro schůzku připravilo Ministerstvo zahraničí, označil za „vcelku přijatelné“.
 
Ústavní činitelé na středeční schůzce mají probrat sankce proti Rusku, migraci, vztahy s Izraelem a nebezpečí spojené s obchodními válkami. Koordinační schůzky svolává Zeman. Jejich cílem je, aby si hlavní představitelé České republiky sladili své zahraniční postoje. Poslední schůzka se uskutečnila loni v dubnu. Štěch na to již dříve poukázal s tím, že koordinace v zahraniční politice vázne, což „způsobuje určitá rizika“.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…