Hrad se chystá na vzácnou návštěvu z Číny. Chcete vědět, čím vším ji uctí? Zjistili jsme to

24. 3. 2016 15:58

Přípravy na významnou návštěvu prezidenta Čínské lidové republiky vrcholí. Na Hradě proběhly už dvě generálky slavnostní přehlídky, zkouška výstřelu dělostřeleckých salv a ulice hlavního města zdobí české a čínské státní vlajky. Hrad připravil dokonce speciální výstavu k česko-čínskému přátelství. Šéf protokolu Jindřich Forejt na Hradě pro redaktory ParlamentníchListů.cz a ČTK zmínil řadu podrobností ke mnohým bodům programu návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga.

Hrad se chystá na vzácnou návštěvu z Číny. Chcete vědět, čím vším ji uctí? Zjistili jsme to
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Velkém lidovém paláci v Pekingu

Co všechno obnášely přípravy návštěvy čínského prezidenta? Jaký program budou mít oba prezidenti na lánském zámku? Kdo bude Si Ťin-pchinga vítat na ruzyňském letišti? Přiletí i čínská první dáma? Jaká budou po Praze dopravní omezení? Proč zrovna čínský prezident obdrží od české hlavy státu sadu bot značky Baťa? Takové otázky pro ParlamentníListy.cz zodpovídal ředitel hradního odboru protokolu Jindřich Forejt.

Z hlediska výjimečnosti a náročnosti příprav nelze podle Forejta blížící se návštěvu poměřovat rozsahem. „Spíš je to z našeho pohledu zajímavé, protože jde o něco, co bude úplně poprvé. Nemůžete nahlédnout do archivu a podívat se, jak taková návštěva probíhala někdy v minulosti. Píšeme první řádky složky, která bude posléze uložena v archivu,“ sdělil šéf protokolu. Poprvé v moderní historii ovšem dojde ke střílení jednadvaceti čestných salv z děl. To prý bylo tradicí například za první republiky, v 50. nebo 60. letech to bylo zrušeno.

„Ceremoniál na III. hradním nádvoří bude specifický i v tom, že se vrací do protokolárního života České republiky aspekt, který udržuje a zachovává řada evropských zemí, a to je vypálení těch jednadvaceti čestných dělových salv. Není to myšlenka naše, není to myšlenka moderní. Je to něco, k čemu se vracíme, a chceme tímto nastavit laťku státních návštěv, oficiálních návštěv a pracovních návštěv. Pravdou je, že v tomto rozsahu bude slavnostní ceremoniál na Pražském hradě poprvé,“ prozradil Jindřich Forejt.

Nechtěl přímo potvrdit, zda budou letecký speciál čínského prezidenta od přeletu našich hranic doprovázet české armádní stíhačky. „Čestný doprovod zvláštního letadla hlavy státu od překročení hranic vzdušného prostoru země až do místa přistání bývá součástí protokolárních přijetí na nejvyšší úrovni i v jiných zemích, Česká republika v tom není jediná. Je to zajištění těch nejvyšších poct,“ uvedl. „To nemůžu potvrdit,“ reagoval Forejt, zda tomu tak bude i v případě čínského prezidenta. Nicméně vzhledem k rozsahu celé návštěvy je to pravděpodobné.

„Program návštěvy začíná na letišti příletem, který je koncipován jako přivítání čínského prezidenta jménem našeho prezidenta a jménem občanů této země. Nejvyšším ústavním představitelem, který bude u příletu přítomen, bude pan ministr zahraničních věcí Zaorálek, který čínského prezidenta přivítá.“

Následné setkání s Milošem Zemanem v Lánech se odehraje v přátelské, téměř rodinné atmosféře. „Páni prezidenti se při setkání v Pekingu dohodli, že pan prezident Zeman ho pozve na návštěvu své druhé rezidence, tedy lánského zámku. Oba dva mají rádi přírodu, procházky a zeleň, součástí programu tak může být, že se projdou po parku. Důležité je to v tom, že čínský host přijíždí do místa, které náš prezident v současné době považuje za domov. Lány jsou domovem pana prezidenta, je tam rád, to se všeobecně ví. Takže návštěvu nezačnete pompou a ceremoniálem, ale tím, že pozvete někoho k sobě domů. Je to výjimečné a přátelské gesto,“ řekl Forejt.

V Lánech oba prezidenti společně zasadí strom, který s sebou patrně jako dar přiveze čínský prezident. Následně v té souvislosti odhalí pamětní desku v českém a čínském jazyce.

První dáma Číny Pcheng Li-jüan svého manžela, prezidenta Si, doprovázet nebude. „Čínský prezident, jak bylo oznámeno, přicestuje do České republiky sám,“ potvrdil ředitel hradního protokolu.

Seznam hostů slavnostní státní večeře, která se v úterý bude konat na Pražském hradě, se uveřejňovat nebude. „Průběh státní večeře bude standardní, jak bývá zvykem. Dojde k představování hostů ve Španělském sále a samotná večeře se odehraje v Rudolfově galerii, kde bude prostřen jeden velký stůl. Mohu prozradit, že počet hostů se bude pohybovat kolem sto padesáti,“ zmínil Forejt na otázku ParlamentníchListů.cz.

Na jaké chody se mohou hosté státní večeře těšit? V této otázce nechtěl být Forejt příliš konkrétní. „Večeře budou dvě. Jedna na zámku v Lánech. Tam to budou věci související s lánskou oborou a bažantnicí, to můžu prozradit. Pokud jde o státní večeři, šli jsme do pokrmu masitého a přesné menu budeme zveřejňovat postupně. Můžu prozradit, že dezertem bude čokoládové piano. To je proto, že čínský prezident i jeho žena mají blízko k hudbě a po státní večeři čeká oba prezidenty ještě malý kulturní program. Na tom piáně budou vyvedeny obě státní vlajky, česká i čínská,“ řekl Jindřich Forejt.

Po státní večeři si prezidenti prohlédnou výstavu. „Ve společenském sále Pražského hradu jsme připravili pro naše hosty malou výstavu, ukázku nejrůznějších vzácností ať ze sbírek Hradu či jiných organizací,“ sdělil ve čtvrtek novinářům Jindřich Forejt s tím, že výstavu pořádají Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu ve spolupráci s Národním muzeem a Národním památkovým ústavem.

Fotogalerie: - Výstavka pro čínskou delegaci

Šéf pražského hradního protokolu Jindřich Forejt s...
Jindřich Forejt
Ředitele Národního muzea Michal Lukeš
Výstavka artefaktů ze vzájemného diplomatického st...
Výstavka artefaktů ze vzájemného diplomatického st...
Výstavka artefaktů ze vzájemného diplomatického st...

Na Hradě byl přítomen i generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, podle jehož slov čítá čínská sbírka Národního muzea kolem deseti tisíc předmětů. „To je na tak malou zemi velice zajímavá sbírka a svědčí o našem dlouhodobém zájmu o Čínu,“ uvedl Lukeš.

Kromě řady významných historických artefaktů, jako jsou různé nádoby, vzácný čínský zvon nebo dřevěná sada historického čínského nábytku, výstava obsahuje i důležité dokumenty z archivu Pražského hradu. Jde kupříkladu o osobní poděkování Mao Ce-Tunga československému prezidentu Klementu Gottwaldovi za blahopřání k prvnímu výročí vzniku Čínské lidové republiky 1. října 1950 nebo blahopřání Mao Ce-Tunga k československému státku 28. října či řada dalších dokumentů a fotografií z pozdějšího období. Výstavu si osobně prohlédnou prezidenti Miloš Zeman a Si Ťin-pching v úterý 29. března v pozdních večerních hodinách po slavnostní státní večeři. Tolik k výstavě.

Čínský prezident obdrží od prezidenta Zemana darem například sadu českých bot. Proč zrovna takový typ daru? „Pan prezident Zeman se poprvé setkal s čínským prezidentem při olympijských hrách v Soči a při bilaterálním jednání pan prezident Si říkal, že na Československo vzpomíná díky svému tatínkovi, který naši zemi tehdy navštívil a jako dárek svému synovi přivezl české boty Baťa. Proto jsme se snažili jako dárek zvolit něco, co připomene čínskému prezidentovi příběh z jeho dětství, na který rád vzpomíná a utkvěl mu v paměti. Současně dáme najevo, že nejen v Číně jsou pevné tradice a firma, která působila tehdy, má své slavné jméno i dnes,“ prozradil.

Jak se dar formou obuvi uskuteční prakticky? „Pokud nemáte číslo přímo na čínského prezidenta, musíte si o číslo bot požádat klasickou cestou. Druhou možností, která se dříve dělala, je, že se vyrobily velikosti od do a potom už se jen čekalo, aby někdo z týmu hosta řekl, která velikost je správná. To jsme dělat nemuseli, tuto informaci jsme dostali. Nebudu ovšem uveřejňovat velikost boty čínského prezidenta, k tomu oprávnění nemám. Chtěli jsme ale, aby to byla solidní bota, kterou byl Baťa vždycky známý. Ne že bychom na výrobu přímo dohlíželi, ale byli jsme v kontaktu s výrobcem,“ dodal Forejt.

Místo, na kterém bude prezident Si ubytován, odmítl Forejt prozradit. Vyloučil ale, že by šlo o samotný Pražský hrad nebo rezidenci čínského velvyslanectví. Bude se nejspíš jednat o některý z exkluzivních pražských hotelů. Americký prezident například před lety bydlel v Hiltonu, ruský prezident zase v hotelu Four Seasons.

Jaká budou po Praze bezpečnostní opatření a uzavírky? „Policie situaci vyhodnocuje podle současného vývoje, takže tyto informace budou zveřejněny. A ti, kteří v těch oblastech Prahy bydlejí a týká se jich to, už nějaké informace mají. Byly vytvořeny určité zóny a musíme si uvědomit, že před pár dny došlo k dalšímu teroristickému útoku, z hlediska bezpečnosti čelíme bezprecedentní situaci a návštěva představitele takové země jako Čína s sebou nese bezpečnostní náročnost. Policisté, vojáci, ti všichni jsou se svými úkoly už obeznámeni. Rozsah je odpovídající jak významu návštěvy, tak situaci, kterou v Evropě máme,“ konstatoval ne zcela přímo šéf protokolu pro ParlamentníListy.cz.

Z dosavadních informací je ale patrné, že bude uzavřen poměrně široký okruh kolem Pražského hradu. Vstup pro akreditované novináře je totiž až z ulice Milady Horákové u stanice metra Hradčanská. Znamená to patrně to, že budou uzavřeny staré i nové zámecké schody nebo ulice Mariánské hrady a Jelení, kudy jezdí tramvaj číslo 22, a uzavírka se nevyhne nejspíš ani celému Hradčanskému náměstí. Do řady z těchto ulic mají odpůrci čínské návštěvy nahlášena veřejná shromáždění, dojde tedy k tomu, že budou mít smůlu a demonstrovat budou muset zcela jinde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…