Co všechno obnášely přípravy návštěvy čínského prezidenta? Jaký program budou mít oba prezidenti na lánském zámku? Kdo bude Si Ťin-pchinga vítat na ruzyňském letišti? Přiletí i čínská první dáma? Jaká budou po Praze dopravní omezení? Proč zrovna čínský prezident obdrží od české hlavy státu sadu bot značky Baťa? Takové otázky pro ParlamentníListy.cz zodpovídal ředitel hradního odboru protokolu Jindřich Forejt.
Z hlediska výjimečnosti a náročnosti příprav nelze podle Forejta blížící se návštěvu poměřovat rozsahem. „Spíš je to z našeho pohledu zajímavé, protože jde o něco, co bude úplně poprvé. Nemůžete nahlédnout do archivu a podívat se, jak taková návštěva probíhala někdy v minulosti. Píšeme první řádky složky, která bude posléze uložena v archivu,“ sdělil šéf protokolu. Poprvé v moderní historii ovšem dojde ke střílení jednadvaceti čestných salv z děl. To prý bylo tradicí například za první republiky, v 50. nebo 60. letech to bylo zrušeno.
„Ceremoniál na III. hradním nádvoří bude specifický i v tom, že se vrací do protokolárního života České republiky aspekt, který udržuje a zachovává řada evropských zemí, a to je vypálení těch jednadvaceti čestných dělových salv. Není to myšlenka naše, není to myšlenka moderní. Je to něco, k čemu se vracíme, a chceme tímto nastavit laťku státních návštěv, oficiálních návštěv a pracovních návštěv. Pravdou je, že v tomto rozsahu bude slavnostní ceremoniál na Pražském hradě poprvé,“ prozradil Jindřich Forejt.
Nechtěl přímo potvrdit, zda budou letecký speciál čínského prezidenta od přeletu našich hranic doprovázet české armádní stíhačky. „Čestný doprovod zvláštního letadla hlavy státu od překročení hranic vzdušného prostoru země až do místa přistání bývá součástí protokolárních přijetí na nejvyšší úrovni i v jiných zemích, Česká republika v tom není jediná. Je to zajištění těch nejvyšších poct,“ uvedl. „To nemůžu potvrdit,“ reagoval Forejt, zda tomu tak bude i v případě čínského prezidenta. Nicméně vzhledem k rozsahu celé návštěvy je to pravděpodobné.
„Program návštěvy začíná na letišti příletem, který je koncipován jako přivítání čínského prezidenta jménem našeho prezidenta a jménem občanů této země. Nejvyšším ústavním představitelem, který bude u příletu přítomen, bude pan ministr zahraničních věcí Zaorálek, který čínského prezidenta přivítá.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka