Hřib řádil, že i Takáč kroutil hlavou: Rusům se to líbí, liberál Němcov byl jejich oblíbený politik. A pak ohlásil další šťouchy, které vůči Moskvě chystá

24. 2. 2020 20:01

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) byl hostem pondělního pořadu Interview na ČT24, kde moderátorovi Danielu Takáčovi vysvětloval, proč bude před ruskou ambasádou v Praze náměstí Borise Němcova, kritika Putinova režimu. „Rusům se to bude určitě líbit, žádné negativní reakce zatím nejsou,“ uvedl primátor.

Hřib řádil, že i Takáč kroutil hlavou: Rusům se to líbí, liberál Němcov byl jejich oblíbený politik. A pak ohlásil další šťouchy, které vůči Moskvě chystá
Foto: Screen ČT24
Popisek: Zdeněk Hřib v Interview ČT24
reklama

Že vznikne náměstí Borise Němcova v Praze, bude před ruským velvyslanectvím, je podle Hřiba reakcí na petici občanů, kteří přejmenování tohoto náměstí požadovali. Zmínil, že i místopisná komise s tím vyjádřila technický souhlas, jelikož konstatovala, že tam nejsou žádní registrovaní obyvatelé, kteří by si museli vyměňovat občanské průkazy. „Požádali jsme komisi o apolitické stanovisko, a to bylo takové, že tomu vlastně nic nebrání,“ doplnil primátor.

Anketa

Souhlasíte s přejmenováním náměstí u ambasády Ruské federace na náměstí Borise Němcova?

3%
97%
hlasovalo: 24029 lidí

Moderátor Daniel Takáč se znovu optal, proč právě tohle náměstí, proč nemohli vybrat jiné. Hřib opět argumentoval zmíněnou peticí, která to konkrétně žádala, načež Takáč poznamenal, že petice neznamená, že jsou povinni tak učinit. „My jsme ale koalice změny a rozhodli jsme se vycházet vstříc názorům svých občanů,“ řekl Hřib s tím, že tohle je právě jeden z těch případů.

Odmítá, že by šlo o další provokaci vůči Rusku, naopak. „Spousta Rusů bude ráda, že takovéhle veřejné prostranství v Praze ponese jméno po jejich oblíbeném liberálním politikovi,“ myslí si primátor hlavního města Prahy. „Bavíme se přece jen i o někdejším vicepremiérovi Ruské federace,“ vysvětlil Hřib, proč v tom nevidí žádný problém.