Hřibův pražský problém, nejsou byty. Jen kecy, aby byly hezké kavárničky. Drsný verdikt novináře

07.06.2019 21:51

Komentátor magazínu Reflex Bohumil Pečinka se pozastavil nad situací v pražské koalici složené ze zástupců Pirátské strany, hnutí Praha sobě a Spojených sil pro Prahu. Ta dle něj vůbec nepochopila úlohu české metropole. Proto se jal kritizovat její „socialistické“ úvahy, přičemž se zaměřil především na nefunkční rozvoj Prahy, na pražské městské plánování. Došlo i na připomínku bytové politiky a s tím spojených elektroměrů, jež vyvolaly před nedávnem krizi uvnitř koalice. Pečinka to uvedl v rámci podcastu Insider pro server Info.cz.

Hřibův pražský problém, nejsou byty. Jen kecy, aby byly hezké kavárničky. Drsný verdikt novináře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka

Anketa

Okrádá vás Andrej Babiš?

17%
hlasovalo: 28350 lidí
„To, co se děje na pražském magistrátu, je důsledkem toho, jak tradiční i netradiční politické strany nezvládly svoji roli a jak umožnily vstup přímo do politiky aktivistům. Aktivistům, kteří by měli v normální společnosti, v normálních podmínkách, hrát spíše roli nátlakových skupin, které nějak ovlivňují politiku,“ řekl úvodem podcastu Pečinka s tím, že tyto skupiny „absolutně nepřipraveny“ vstoupily do politiky a nyní ovlivňují dění v našem hlavním městě.  

Pečinka okomentoval i nedostatečnou bytovou politiku, to, že vzniká nedostatek bytů, prý už dávno měl řešit primátor Zdeněk Hřib. Poukázal, že kdyby se byty v Praze řešily, tak již mohla mít o milion obyvatel více. „Když se do čela Prahy dostanou aktivisté, kteří pohrdají těmito věcmi, pro které developeři jsou ‚develotři‘, jak oni sami říkají, když dělají tato gesta určená pro jejich voliče, tak to v Praze bolí vzhledem k postavení Prahy, které bylo od středověku,“ komentoval Pečinka nedostatečný rozvoj Prahy. A přidal příklad Vídně, kde je v centru dvakrát tolik bytů, co v Praze.

Hřib by prý v současné situaci měl okamžitě vytvořit krizový štáb, který by v situaci ohledně bytů započal konat.

Pražská koalice dle Pečinky vůbec nepochopila úlohu české metropole a její důležitost. Místo toho vede „kecy, jak napomáhat tomu, aby byly pěkné kavárničky“. Nestabilní koalice se prý v Praze střídají již od roku 2010.

Pečinka připomněl i dle něj „socialistické“ záměry znějící z pražské koalice a neopomněl ani kauzu ohledně elektroměrů. Od záměru kontrolovat elektroměry v bytech a zjišťovat touto cestou, kolik bytů v Praze je vlastně prázdných, nakonec v dubnu pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib ustoupil europoslanci a předsedovi TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi. Avšak současně konstatoval, že bylo dosaženo vítězství těch, kteří prázdné byty v Praze považují za problém.

Podle Hřiba k tomuto rozhodnutí dospěla koalice Pirátů, Praha sobě Jana Čižinského a Spojených sil pro Prahu TOP 09 a STAN v čele s Jiřím Pospíšilem. Partneři se podle Hřiba shodli na tom, že prázdné pražské byty představují problém, ale analýza přesnějšího počtu prázdných bytů v tuto chvíli nebude nutná, protože se tak jako tak dozvíme pravdu při dalším sčítání občanů, které chystá Český statistický úřad. Pravda tedy vyjde najevo asi tak za tři roky.

„Momentálně se pražská koalice shodla, že prázdné byty problém jsou. Že se týká starší i nové zástavby a že hodláme majitele pozitivně motivovat, aby se v bytech bydlelo. Buď aby byty pronajímali, nebo je kupovali za účelem vlastního bydlení. Především jde o vítězství těch, kteří tvrdili, že to problém je. A to proto, že jsme se shodli, že to problém je a že ho budeme řešit. Zásadní a přínosný je podle mě pohled na ekonomiku města. Pokud dosáhneme toho, aby v prázdných bytech bydleli lidé, město dostane více peněz z rozpočtového určení daní. To může použit na rozvoj veřejné infrastruktury. To je to dnešní vítězství,“ uvedl v dubnu letošního roku primátor.

„Připomíná to 50. léta, kdy se nadměrné byty rozdělily a zničily se tak ty nejhezčí v Praze,“ řekl k problému Pečinka.

Pečinka se opřel i do opozice proti vládě premiéra Andreje Babiše. Předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš by dle Pečinky měli přejít spory mezi sebou a spojit se proti Babišovi. Kdyby si Fiala s Bartošem „sedli“, bylo by to dle Pečinky zajímavé a „byla by to ukázka, že umí ještě něco jiného než program Antibabiš a žalovat do Bruselu“.

Na demonstracích Milionu chvilek pro demokracii, dle něj, by měla velkou šanci se zviditelnit i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, záleží ovšem, jestli prý příznivci Babiše a Zemana „nevytáhnou“ někoho podobně silného.

„Pánové, já musím na demonstraci,“ dodal závěrem vůči kolegům Tomáši Jirsovi a Michalu Půrovi Bohumil Pečinka a ukončil tak celý rozhovor, natáčený před úterní demonstrací organizovanou spolkem Milion chvilek.

Celý podcast si můžete poslechnout ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…