Hrozí: Blízký východ v plamenech. Jordánsko, Írán, Sýrie, Libanon…

25.10.2023 18:18 | Zprávy

Dva týdny od teroristického útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael se svět obává eskalace konfliktu mimo území Pásma Gazy. Na severu Izraele už se rozhořely boje s libanonským hnutím Hizballáh a na Izrael ve středu byly vypáleny také rakety z území Sýrie. Reálně hrozí, že vypuknou také boje s Palestinským islámským džihádem, operujícím na Západním břehu Jordánu. Všechny tyto skupiny navíc dodávkou zbraní podporuje Írán, který v posledních letech ve velkém pašuje zbraně přes území Jordánska. Právě Jordánsko, důležitý spojenec USA a Západu v regionu, je nyní klíčovým hráčem.

Hrozí: Blízký východ v plamenech. Jordánsko, Írán, Sýrie, Libanon…
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Aleppo - zbraně

Írán a další spojenci Hamásu a Palestinského islámského džihádu dlouhodobě pašují množství zbraní na území Palestiny s využitím bezpilotních letadel, tajných letů některých leteckých společností a pozemního mostu, který je široký stovky kilometrů. Zastavení této pašerácké operace je podle bezpečnostních analytiků nyní klíčem k tomu, aby se izraelsko-palestinský konflikt nerozrostl na větší území.

Většina těchto operací přitom probíhá přes Jordánsko, které má dlouhou hranici se Západním břehem Jordánu, kde operuje Palestinský islámský džihád.  „Írán chce z Jordánska udělat tranzitní oblast pro zbraně směřující do Izraele,“ uvedl Amer Al-Sabaileh z protiteroristického think-tanku Security Languages. „Obávám se však, že zbraně mohou být použity i v Jordánsku. Kde na Blízkém východě je nejsnazší potrestat USA a Západ? V Jordánsku,“ varoval Al-Sabaileh pro deník The Wall Street Journal.

Írán je dlouhodobým patronem Hamásu, kterému v průběhu let dodával peníze, zbraně a výcvik. Jelikož však Egypt potlačil pašerácké trasy vedoucí přes Sinajský poloostrov, který hraničí s Pásmem Gazy, Hamás se stále více spoléhá na zbraně vlastní výroby, zejména na rakety. 

Podle vysokého jordánského bezpečnostního představitele směřuje aktuálně většina íránských zbraní Palestincům na Západní břeh Jordánu, zejména do Palestinského islámského džihádu, militantní skupiny spřízněné s Hamásem. Rapidně se prý rozrůstají sítě pašeráků, kterým pomáhá syrská vláda a Íránem podporované milice jako Hizballáh.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nyní jsem se dočetl, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 25.10.2023 20:28:03
že Izrael odložil pozemní operaci, jelikož čeká na to, až USA rozmístí v regionu své protivzdušné systémy na ochranu svým základen. Kromě jiných států i v Sýrii. Pevně věřím, že ty naše jediné demokratické strany co si hrají na vládu již připravují protest proti tomu, protože USA jsou v Sýrii v rozporu se všemi mezinárodními zákony a je potřeba připravit sankce pro případ, že by USA Lipavského s Fialou neuposlechly.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Drulák důrazně: Změna režimu je reálná

21:20 Drulák důrazně: Změna režimu je reálná

Na pražském Staroměstském náměstí vystoupil při demonstraci Česko proti válce i diplomat, profesor P…