Hrůza novinářů před setkáním Trump–Putin: Jde o Ukrajinu. Velmi konkrétní věc, která děsí

16.07.2018 8:54

Svět spekuluje nad tím, co se bude dít na summitu Trump–Putin ve finských Helsinkách. Mohlo by prý dojít k nejhoršímu – uznání Krymu, obávají se někteří experti. Donald Trump je ale ve svých prohlášeních mnohoznačný.

Hrůza novinářů před setkáním Trump–Putin: Jde o Ukrajinu. Velmi konkrétní věc, která děsí
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Jen pár hodin před vysoce očekávanými rozhovory Donald Trump pro CBS News uvedl, že má směrem k summitu „nízká očekávání“, ovšem nevyloučil, že z něj může vzejít „něco dobrého“. V podobném duchu mluvila i ruská strana. Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že by summit považoval za úspěšný v okamžiku, když by na něm došlo alespoň ke znovuotevření některých komunikačních kanálů mezi oběma zeměmi.

Fotogalerie: - Zeman v Rusku

Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Miloš Zeman s Vladimirem Putinem
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Miloš Zeman a Dmitrij Medveděv

Anketa

Kdo je lepší člověk?

hlasovalo: 11582 lidí

V rozhovoru s moderátorem Piersem Morganem Trump také řekl, že on a Putin jsou „rivalové“, avšak vzájemný vztah ohodnotil slovy „vycházíme spolu velmi dobře“. Summit ale hned několikrát okomentoval i na Twitteru, kde napsal mimo jiné na adresu médií, která jej kritizují, ať už jsou výsledky jakékoli: „Mířím do Helsinek – těším se na zítřejší setkání s prezidentem Putinem. Bohužel, ať už se mi bude na summitu dařit sebevíc, i kdyby mi snad dali velké město Moskvu jako odškodnění za všechny hříchy a zla spáchaná Ruskem…“

A pokračoval v druhém tweetu: „…během času, vrátil bych se domů a byl kritizován, že to nebylo dostatečně dobré – že jsem měl dostat taky Petrohrad! Většina našich novinářů je skutečně nepřáteli lidu,“ napsal Trump.

Donald Trump se poté vrátil k fotbalovému šampionátu v Rusku. Pochválil Vladimira Putina za „jedno z nejlepších mistrovství v historii“ a pogratuloval také vítězné Francii. Přitom v komentářích jen několik hodin před odletem do Helsinek Donald Trump prohlásil, že Spojené státy mají mnoho nepřátel. V obchodní rovině nyní za nepřítele považuje Evropskou unii, v „jistých aspektech“, slovy Trumpa, ale také Rusko. Jmenoval v rámci obchodu také Čínu. „To ale neznamená, že jsou špatní. To znamená, že jsou konkurenceschopní,“ dodal Trump.

Trumpovo setkání s Vladimirem Putinem přichází krátce poté, co americký prezident navštívil Velkou Británii, kde se setkal kromě královny Alžběty II. také s premiérkou Theresou Mayovou. Svá slova ohledně Evropské unie jakožto nepřítele zde ještě dovysvětlil. Řekl, že sice respektuje evropské lídry, ale domnívá se, že USA jsou Evropskou unií využívány v obchodní sféře a také v oblasti společné obrany. Trumpovi vadí zejména to, že mnohé členské státy NATO nepřispívají na obranu dohodnutá 2 procenta HDP, ale podstatně méně.

Původní článek ZDE

Redaktorka Natasha Turak se na stránkách zpravodajského serveru televizní stanice CNBC vyjadřuje k možnostem, jak by nadcházející summit mohl ovlivnit postoj světa vůči Ukrajině. „Nikdo neví, o čem ti dva budou mluvit, je ale možné, že jedním z témat rozhovorů bude Ukrajina a Krym, po dlouhou dobu trn ve vzájemných rusko-amerických vztazích,“ soudí Turak a připomíná, že americká vláda neuznává ruskou anexi Krymu. Mnohoznačná vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa z poslední doby však mohou do dosud jednoznačné zahraniční politiky vnést změnu.

K jedné takové již došlo. „Trump šokoval ostatní na setkání G7, když pronesl, že Krym by měl náležet Rusku, protože „tam lidé mluví rusky“, připomíná Natasha Turak. „Hlavní obavou Kyjeva je, že prezident Trump jednostranně vyhlásí uznání ruské anexe Krymu,“ řekl Daragh McDowell ze strategické poradenské firmy Verisk Maplecroft.

"Ruské námořní síly v Černém moři by mohly být použity k výpadům na ukrajinské území, nebo ke spuštění blokády Mariupolu s cílem demonstrovat, že NATO nemůže, nebo nebude chránit další postsovětské státy, snažící se reorientovat svou zahraniční politiku směrem na Západ,“ varoval posléze McDowell.

Původní článek ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Marek Korejs

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pádu Udženije je tu další bomba do ODS. „Langer si frajera vybral na hotelu v zamčeným apartmánu a on teď bačuje!“ Fialovi se to drolí jako ještě nikdy

4:43 Po pádu Udženije je tu další bomba do ODS. „Langer si frajera vybral na hotelu v zamčeným apartmánu a on teď bačuje!“ Fialovi se to drolí jako ještě nikdy

Kdo by se nadál toho, že se mocná pražská ODS bude bát o své posty, řekl ParlamentnímListům.cz morav…