Huawei: Bezpečnost a obava ze špionáže je umělý problém, už jsme podepsali 91 kontraktů na 5G sítě

25.02.2020 13:10

Co stojí za sankcemi a bezpečnostními varováními proti produktům společnosti Huawei? Je to skutečně obava ze špionáže anebo je to snaha omezit růst čínské společnosti do doby, než se americké firmy stanou v oblasti 5G sítí konkurenceschopnými? Hostem pořadu Rozhovor s.. regionálnítelevize.cz byl generální ředitel Huawei Czech Willi Song.

Huawei: Bezpečnost a obava ze špionáže je umělý problém, už jsme podepsali 91 kontraktů na 5G sítě
Foto: repro Youtube, BR
Popisek: Generální ředitel Huawei Czech Willi Song

Huawei navzdory sankcím a bezpečnostním varování zvýšil meziročně příjmy o 18 procent a i přes tato varování se společnosti daří vyhrávat veřejné zakázky na 5G sítě. "Do dnešního dne jsme podepsali 91 komerčních kontraktů na 5G sítě a více než polovina je v Evropě. Jen díky dlouhodobé důvěře od našich klientů můžeme mít takové výsledky. V Evropě například spolupracujeme s největším mobilním operátorem ve Švýcarsku, který se jmenuje SUNRISE. Do dnešního dne jsme ve Švýcarsku spustili 5G sítě ve více než 300 městech," uvedl v rozhovoru pro regionálnítelevizi.cz Willi Song. 
 
Na dotaz moderátorky, jak si tedy vysvětluje bezpečnostní varování a sankce zesttrany USA, generální ředitel Huawei Czech odpověděl: " Nemohu komentovat aktivity Spojených států, ale rád bych zmínil, že po mnoha letech bez důkazů si stále více lidí uvědomuje, že USA berou bezpečnost jako jakousi výmluvu k tomu,  aby nám zabránili v rozvoji. Huawei zůstává na trhu v silné pozici pouze proto, že máme máme pokročilé technologie a stabilní dodávky."
 

Anketa

Souhlasíte s přejmenováním náměstí u ambasády Ruské federace na náměstí Borise Němcova?

3%
97%
hlasovalo: 24479 lidí
 
To, co bezpečnostní experti ale považují za největší problém, je čínská legislativa - tamní zákon o zpravodajských službách, na který moderátorka upozornila. Podle něj jsou čínské společnosti povinny zpřístupnit data tamním zpravodajským službám. Podle Williho Songa je to ale uměle vytvořený problém. "Na celém světě jsou ohledně zpravodajských služeb nastavené legislativy rozdílně. A mnoho významných advokátních firem potvrdilo, že čínská legislativa neplatí na trzích mimo Čínu. Takže za Huawei mohu říct, že jsme se nikdy neúčastnili žádné špionáže. Také jsme nebyli nikdy žádnou vládou požádáni o zprostředkování jakýchkoliv dat. A pokud bychom byli požádáni, jistě odmítneme. Jak prohlásil náš zakladatel Žen Čeng-fej, raději bychom naši společnost zavřeli, než porušili důvěru našich zákazníků. Kybernetická bezpečnost je pro nás tou nejvyší prioritou a bereme ji velmi vážně, " řekl Song a totéž zopakovali na dotaz moderátorky, jak se tedy s tímto legislativním problémem budou chtít čínské firmy operující na západním trhu vypořádat. "Za Huawei mohu pouze opakovat to, že se nikdy neúčástníme žádné špionáže. A budu opakovat to, že Čína nás nikdy nežádala o data. Nikdy bychom to neudělali," zdůraznil Song.
 
 
Sankce směrem k Huawei a nemožnost využívat americké technologie v čínských zařízeních nicméně donutilo společnost vrhnout se na vývoj vlastního software pro mobilní telefony a paradoxně může společnost posílit. Namísto Google  systému tak telefony značky nabízí vlastní systém. "My bychom rádi používali Google Mobile Services, ale bohužel nemůžeme, protože Spojené státy nás zařadili na takzvanou černou listinu. Takže proto se teď soustředíme na vybudování Huawe Mobile Services ekosystému. Spustili jsme program nazvaný Developer Program 2.0. Jedná se o investici 1,5 miliard dolarů v průběhu příštích 5 let na vybudování HMS ekosystému. Nyní je tento program i v České republice. Celkem spolupracujeme s více než 1,3 milionů vývojářů pro koncové uživatele a se 14 tisíci vývojáři pro podnikové využití," uvedl ředitel Huawei. Tento nový systém je nyní k dispozici i ve zcela nové vlajkové lodi společnosti - smartphonu MATE 30 Pro, který je dostupný už i na českém trhu.
 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…