Hus nebyl kacíř, chtěl církev změnit. Režisér Svoboda, který o něm natočil film, na ČT vysvětloval jeho poselství dnešku

18. 5. 2015 22:31

Režisér nové trilogie o mistru Janu Husovi Jiří Svoboda byl v pondělí večer hostem pořadu Hyde Park. S moderátorem Bohumilem Klepetkem si popovídal nejen o nové filmové trilogii, starší verzi filmu Jana Husa režiséra Otakara Vávry, ale také i o svém vlastním názoru na Jana Husa.

Hus nebyl kacíř, chtěl církev změnit. Režisér Svoboda, který o něm natočil film, na ČT vysvětloval jeho poselství dnešku
Foto: wikipedia.org
Popisek: Upálení mistra Jana Husa v dobové kresbě

Svoboda, který spolupracoval při tvorbě filmu se spisovatelkou Evou Kantůrkovou, doufá, že podá nový pohled na Jana Husa. Svoboda podle svých slov sledoval, podobně jako právě Kantůrková, linii Husa coby vysokoškolského pedagoga artistické fakulty a později rektora a děkana Univerzity Karlovy. „Hus by nebyl husitou. Byl to kněz, kazatel, učitel... Chtěl reformaci. Chtěl, aby církev byla přesvědčivá,“ vidí myšlenku Husova učení režisér.

Podle něj totiž husitům nešlo primárně o Husovo učení, ale to bylo jen záminkou. Primární problém byl v neúrodě a moru. Bylo to takové velké sociální pnutí. „Ty bouře si vzaly z upálení mistra Jana pouze revoluci, která byla sociálního rázu. Hus ale spěl k revoluci církve,“ řekl.

Režisér doufá, že katolická církev, která se hlásí k odkazu učení Ježíše Krista, doufá, že bude katolická církev motivována uznat, že Jan Hus nebyl kacíř a že nebylo zapotřebí Husa mučit v Kostnici a nakonec ho upálit. Vždyť v Ježíšově učení nebylo běžné upalování,“ podotkl a zmínil, že byl spolu s paní Kantůrkovou navštívit kardinála Duku, se kterým ale film nikterak nekonzultoval.

Hádek prý dokázal postavu polidštit

Dostalo se i na představitele titulní role mistra Jana Husa, kterého ztvárnil herec Matěj Hádek. Ten podle Svobody dokáže postavu polidštit. „Hádek nerecituje. Ta přesvědčení z něj pocházejí,“ pochválil režisér Hádka a zmínil, že pro něj nebyly až tak důležité fyziologické předpoklady. Zároveň zmínil, že Hádek hraje například i ve scéně upálení. „Je vidět, jak se tam dusí, chtěl jsem, aby tam bylo vidět, že trpěl,“ prý na herce křičel: „Vydrž tam, dokud můžeš!“

Bývalý předseda KSČM se podle svých slov snažil ve filmu zachytit jak život Jana Husa, tak i společensko-historické pozadí. „Chtěli jsme například přiblížit i vztah Husa a královny Žofie, která při něm skutečně až do jeho smrti stála,“ řekl. Také zmínil, že se snažili zpodobnit s maximální věrností i jiné postavy, například Václava IV., kterého ve filmu hraje Vladimír Javorský.

Podle režiséra Zikmund Lucemburský vůbec neodpovídá české představě. „Zikmund trochu přecenil možnost Husova návratu,“ sdělil Svoboda v pořadu a zmínil i Zikmundovu intervenci, aby se podmínky k Husovi zlepšily.

Hus ateisaci Čechů nezpůsobil

Dotaz padl i na to, zdali měl Jan Hus vliv na ateisaci českého národa. „Myslím, že mnohem významnější postavou byl v tomto ohledu Martin Luther,“ sdělil svůj názor autor nového filmu a dodal, že na ateisaci měly vliv i bitva na Bílé hoře a následné zákazy určitých knih, což je dobře popsáno například v románu Aloise Jiráska F. L. Věk.

Režisér Svoboda také zmínil, že je jeho film už žádaný i v zahraničí, kde, jak doufá, uspěje a nezklame. Ačkoliv by ho prý lákalo pokračovat například s filmem o Jeronýmu Pražském, prý už dále točit podobný historický velkofilm nebude. „Každopádně až bude Česká televize trilogii vysílat, dejte mi vědět, jak to na vás zapůsobilo,“ vzkázal divákům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

10:36 Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

Prezident republiky Miloš Zeman promluvil v Poslanecké sněmovně. Jak se již stalo tradicí, přišel ta…