Husajnův seznam. Listinu světových populistů, kde je i Zeman, si dějiny zapamatují, tuší slovenský komentátor

07.09.2016 21:41

Slovenský dokumentární fotograf a komentátor Andrej Bán se na webu Týždeň.sk vyjádřil k seznamu vysokého komisaře OSN Zaída Husajna, na kterém jmenoval několik evropských politiků, jež označil za populisty, kteří pracují podobně jako Islámský stát. Byl mezi nimi i Miloš Zeman.

Husajnův seznam. Listinu světových populistů, kde je i Zeman, si dějiny zapamatují, tuší slovenský komentátor
Foto: OSN
Popisek: OSN
reklama

„Není nad vybranou společnost. Tohle panoptikum si dějiny zapamatují jako Husajnův seznam. Jsem rád, že to vysoký komisař OSN řekl jasně a naplno,“ poznamenal Bán k seznamu s tím, že jediný z těch, kteří na něm byli jmenovaní, se proti němu ohradil skrze svého mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident Zeman.

Slovensko, za nějž Husajn jmenoval premiéra Roberta Fica, se bude podle Bána celý seznam snažit tak dlouho ignorovat, až se na něj úplně zapomene, a to hlavně proto že současný ministr zahraničí Miroslav Lajčák usiluje o úřad Vysokého komisaře OSN.

Bán dále napsal, že plně chápe Husajnovo označení těchto politiků za populisty. „Husajn správně tvrdí, že populisté opakují polopravdy, aby zaseli atmosféru strachu, ze které sklidí – co? Podle nich politickou podporu, podle mě hlavně hněv a nenávist, která v konečném důsledku semele i je,“ zmínil fotograf a dodal, že právě v tom tkví jejich podobnost s Islámským státem.

Celý text zde.

Současně jmenovaní politici, „ale ani jejich usilovné repliky, které by je chtěly jednou nahradit, u nás například Sulík či Babiš“, nejsou tak inteligentní, aby si přiznali, že jsou to právě jejich slova, která přispívají ke zhoršující se náladě ve společnosti, která v některých případech vede až k fyzickému násilí.

„Tak to vskutku je, populismus není neškodná hra se slovíčky, není to užitečné popření ‚politické korektnosti‘, populismus je zahrávání si se sudem střelného prachu,“ dodal Bán a odkázal na povídkový film Gorana Paskaljeviće Sud prachu, jenž pojednává o srbské národní mentalitě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…