I tak může vypadat "žadatel o azyl". Víno, ženy, drahé káry, luxusní nevěstince...

05.03.2017 19:49

Rakouský deník Kronen Zeitung se ve svém hlavním článku věnuje rozsáhlé policejní akci, při které byl „rozprášen“ mnohačlenný převaděčský gang. Zátah byl proveden ve spolupráci italských, německých a rakouských úřadů.

I tak může vypadat "žadatel o azyl". Víno, ženy, drahé káry, luxusní nevěstince...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ilegální tábor zvaný "džungle" opouštějí jeho obyvatelé
reklama

Dlouhé měsíce se v Evropské unii hovoří o boji proti převaděčským gangům, které na kontinent přivážejí ilegální uprchlíky z afrického kontinentu a ze zemí Blízkého východu. Až doposud v tomto obtížném boji tahaly evropské úřady za kratší konec a patrně tomu tak bude i v budoucnu. Nicméně nyní přišel aspoň dílčí úspěch a po několik měsíců plánované operaci se podařilo zdejším úřadům zatknout na území Rakouska sedmnáct ze čtyřiadvaceti členů převaděčského gangu.

Jak poznamenává Kronen Zeitung, členové převaděčského gangu pocházeli ze Sýrie a Iráku a byli v Rakousku registrováni jako žadatelé o azyl. Na rozdíl od často kritizovaných žadatelů o azyl se jim podařilo uplatnit na pracovním trhu. Je ovšem otázkou, jestli jejich flexibilitu ocení i soud, který začne v příštích týdnech. Někteří ze zatčených mužů již byli obviněni z konkrétní trestné činnosti, další na obvinění ještě čekají.

Celý text v němčině najdete ZDE.

Dobře organizovanému převaděčskému gangu se podařilo od roku 2015 ilegálně propašovat na kontinent přibližně tisíc migrantů a povedlo se mu za toto období vydělat minimálně čtyři miliony eur. Členové gangu se na veřejnosti nijak netajili svými nadstandardními příjmy. Nosili drahé hodinky, proháněli se v ulicích Vídně luxusními vozy, popíjeli i přes svou muslimskou víru nejlepší šampaňské a účastnili se bujarých večírků v prvotřídních klubech a nevěstincích.

V Rakousku měl mezinárodní gang svoji hlavní centrálu a ilegální migranty převáděl také do Německa. Vyšetřovatelům se zatím podařilo zjistit, že každý migrant jim zaplatil 1 200 eur. Lhostejno, jestli byl převezen do Německa nebo do Rakouska. To přitom podle četných zpráv považovalo mnoho dezinformovaných migrantů za „podřadnější“ zemi než vysněný „německý ráj“, kam proudí většina z nich.

Všech sedmnáct členů gangů kromě ilegálně získaných milionů eur dostávalo vzhledem ke svému statutu žadatelů o azyl tisíce eur z kapes rakouských daňových poplatníků. Právě minulý týden deník Kronen Zeitung publikoval utajený audit, ze kterého vyplynulo, že radní ve Vídni v podstatě ztratili kontrolu nad rozdělováním sociálních dávek. Polovinu z částky dostávají migranti a celkové náklady na štědrý sociální systém narostly za čtyři roky ze 626 milionů na 1,6 miliardy eur.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…