Id*ot v Řeporyjích. „U Vlasova“ se sešli jeho odpůrci, Novotný tam zrovna měl filmaře. Podívejte se, jak to dopadlo

30.05.2020 8:09

Aktivista Jiří Černohorský, jenž je známý tím, že má rád Rusko, se vydal s vlajkou SSSR do městské části Praha-Řeporyje, aby u pomníku vojákům tzv. Ruské osvobozenecké armády protestoval proti těm, kteří převracejí minulost a „pošlapávají památku těch, kteří nám vrátili zpět naši zemi zpod nacistické okupace“. Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) nezaváhal a pokusil se jeho akci svým hlášením v místním rozhlase přerušit. Padala ostrá slova a zazněla i Krylova píseň Bratříčku, zavírej vrátka.

Id*ot v Řeporyjích. „U Vlasova“ se sešli jeho odpůrci, Novotný tam zrovna měl filmaře. Podívejte se, jak to dopadlo
Foto: Repro Youtube
Popisek: Pavel Novotný
reklama

Černohorský se u pomníku vlasovcům pustil do tři pražských komunálních politiků, které už několik týdnů hlídá policie – do Zdeňka Hřiba (Piráti), Ondřeje Koláře (TOP 09) a Pavla Novotného (ODS), který svými kroky popudili Rusko. „Dnes tu stojíme proto, že se převrací minulost. Není možné, aby lidé jako Hřib, Kolář a Novotný pošlapávali památku těch, kteří nám vrátili zpět naši zemi zpod nacistické okupace. A není možné opomíjet činy vojáků i velitelů Rudé armády,“ promluvil Černohorský k pár přítomným lidem. S akcí mu pomáhali například komunista Josef Skála a aktivistka Věra Řezníčková.

Řečnění Černohorského však po chvíli začal rušit místní rozhlas, ze kterého začala hrát píseň Karla Kryla. „Kdyby dnes žil Karel Kryl, stál by tu dnes s námi,“ reagoval do mikrofonu na píseň proruský aktivista.

Následně promluvil starosta Novotný: „Kdo chce vidět idioty, ať se dostaví k pomníku vlasovců. Probíhá i přehlídka košťat,“ hlásil do obecního rozhlasu a pustil Krylovu píseň Bratříčku, zavírej vrátka.

Celou akci během protestu komentoval i na sociální síti: „U pomníku mi ‚řádí‘ hysterik Jirka Černohorský a má projev. Tleskají mu čtyři lidé. Dalších osm jsou proruská média, tedy dosah dejme tomu komplet třicet lidí,“ popisoval sestavu účastníku protestu.

„Kdo kouká na stream, tak ano, počet členů antikonfliktního týmu a kriminalistů v civilu převyšuje dvakrát stolní společnost fanoušků kašpara :-) Tomu jsem zahlásil místním rozhlasem Kdo chce vidět idiota..., zahrál mu Bratříčku a Salome od Kryla a dál se věcí pro naprostou bezvýznamnost odmítl zabývat,“ dodal Novotný.

„Legrační jak nešťastný Jirka jezdí tam a zpět obcí, vysílá živě a pouští nahlas rádio a nikdo si jej nevšímá. Mě teď vezou pryč, něco na mě hulákal a jistě již vysílá, jak jsem ‚prchl‘ před jeho ‚demonstraci‘. Omluvím se za něj PČR, že tu kvůli tomu samotáři museli dnes být,“ napsal pak v dalším tweetu řeporyjský starosta.

Pamětní desku připomínající podíl vlasovců na osvobození Prahy nechalo na konci dubna v Řeporyjích instalovat vedení této městské části v čele se starostou Pavlem Novotným (ODS). Na pamětní desce je vyryt citát z knihy Souostroví gulag Alexandra Solženicyna: „Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?“ Další krátký text pak připomíná Pražské povstání a 300 vlasovců, kteří při něm padli. 

Odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6 a vybudování památníku vojákům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům, v pražských Řeporyjích jsou ústupkem těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války, sdělilo Velvyslanectví Ruské federace v Praze. Podle ambasády tyto kroky ukazují, na čí straně jsou sympatie některých českých politických sil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je ta kráva, co se soudí s Babišem.“ Aktivistka z Milionu chvilek zavírá obchod na venkově. Prý jí tam schválně nechodili místní

7:25 „To je ta kráva, co se soudí s Babišem.“ Aktivistka z Milionu chvilek zavírá obchod na venkově. Prý jí tam schválně nechodili místní

Zatímco ze soudního sporu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) vyšla aktivistka Jana Filipová vítězně,…