Deník Mladá fronta Dnes v červnu zveřejnil přepisy odposlechů mezi Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a někdejším předsedou vlády Petrem Nečasem, které spadaly do kauzy kolem Jany Nagyové. To by podle Igora Němce samo o sobě problémem nebylo. Kamenem úrazu je však podle ředitele ÚOOÚ ale zveřejnění intimních pasáží hovorů mezi výše zmíněnými aktéry kauzy. Jeho ústav již s vydavatelství Mafra, které noviny vydává, zahájil správní řízení, na jehož konci hrozí vydavatelství pětimilionová pokuta.
„Běžný občan má právo na to, aby se jeho odposlechy nezveřejňovaly. A politikové jsou také jenom lidé. Při zveřejňování odposlechů nejenom politiků by měl proto platit princip proporcionality, tzn., je důležité rozlišovat mezi veřejným zájmem a zájmem veřejnosti. Pikantnosti v kauze Nagyová spadají pod zájem veřejnosti, nikoliv veřejný zájem, a proto neměly být zveřejněny,“ vysvětloval Němec důvod zahájení správního řízení s vydavatelstvím Mafra. A pokutě od ÚOOÚ se nevyhnula například ani bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. V lednu 2014 jí ÚOOÚ udělil pokutu šestnáct tisíc korun za to, že zveřejnila výpovědi v kauze CASA. „Zveřejnila údaje třetích osob,“ uváděl Němec důvod, proč Parkanová dostala pokutu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš