Imunolog: Britské mutace je tu mnohem více, než se tvrdí. Někde možná i přes polovinu nakažených

07.02.2021 16:07

Imunolog Zdeněk Hel varuje, že by podle zatím předběžných neoficiálních výsledků měla být britská mutace koronaviru v České republice zastoupena v některých oblastech zřejmě i více než v polovině případů, a brzy se tak u nás tato nakažlivější varianta stane dominantně přenášeným typem. V malé míře k nám již prý doputovala i mutace z Jižní Afriky.

Imunolog: Britské mutace je tu mnohem více, než se tvrdí. Někde možná i přes polovinu nakažených
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Profesor imunologie Hel

Anketa

Má Ústavní soud vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 30272 lidí
Imunolog, biochemik a profesor patologie Zdeněk Hel, který je jedním ze zakladatelů Iniciativy Sníh a poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO), upozornil, že se britská mutace u nás šíří v řádu několika desítek procent a v některých oblastech i více.

„Nerad přináším špatné zprávy. Podle předběžných výsledků je incidence britské varianty v ČR v řádu několika desítek procent, v některých oblastech možná více než 50 procent. Britská varianta viru se brzy stane v ČR dominantně přenášeným typem viru SARS-CoV-2,“ napsal Hel na svém twitteru.

Naopak za dobrou zprávu Hel označil, že se mu podařilo zkontaktovat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). „Mám i dobrou zprávu. Dnes jsem měl, vůbec poprvé, dva telefonáty s panem ministrem Blatným, velmi vstřícné a produktivní. Oba jsme si vědomi závažnosti situace. Oficiální spolupráce mezi Scientific Advisory Board a Ministerstvem zdravotnictví byla zahájena,“ informoval.

Přitom ještě v průběhu týdne Blatného vyzýval k rezignaci. Vadilo mu, že komunikace s resortem zdravotnictví je špatná a že Blatný odmítá pomoc Německa. „Ze strany Německa jde o symbol dobré vůle, přátelství a soudržnosti mezi sousedy, o symbol evropanství,“ vadilo mu.

V rozhovoru pro televizní stanici CNN Prima News Hel připustil též malou míru výskytu jihoafrické formy koronaviru. Podle něj má tato varianta kromě zvýšené nakažlivosti též vykazovat určitou odolnost vůči nyní aplikovaným vakcínám, jejichž účinnost má být až výrazně nižší.

Tvrdí, že nyní již šíření mutací nelze zastavit, ale pouze zpomalit a měli bychom se soustředit zejména na takzvané polyvalentní vakcíny, které budou chránit proti všem variantám koronaviru.

Přesnější data o výskytu mutací v jednotlivých krajích lze podle informací ČTK s odkazem na mluvčí Ministerstva zdravotnictví Barboru Peterovou očekávat asi za dva týdny.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

14:27 To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

Skoro každý den se veřejnost dozvídá, kolik přibylo nově pozitivně testovaných a k tomu je třeba tis…