Indoktrinace za naše peníze

27.11.2021 12:50 | Komentář

Česká televize (ČT) spolu s Člověkem v tísni (ČVT) již pátým rokem pořádá semináře pro pedagogy základních a středních škol zaměřené, podle tvrzení na webu ČT, na „mediální gramotnost, výchovu a posilování kritického přístupu k audiovizuálním obsahům“. Od roku 2018 jsou tyto semináře navíc akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT). Letmý pohled do programu semináře s názvem „Fake news a bezpečné chování v online prostoru“ napoví, co tu můžeme očekávat.

Indoktrinace za naše peníze
Foto: archiv ČT
Popisek: Novinář a spisovatel Marek Wollner

Tak například Marek Wollner z ČT má přednášku na téma „Fake news: Novodobé fenomény mediálního světa“. Co se o ní dozvíme? „Lektor provede účastníky po změnách, kterými  v posledních deseti letech prošel mediální svět. Vznik nových internetových médií, vliv sociálních sítí, nové fenomény, jako jsou dezinformace, fake news nebo trolling. Kde se berou, jak se šíří a jaký mají vliv na konečné uživatele, diváky a čtenáře?“ To Karel Strachota z ČVT jde dál: „Mediální krajina se v uplynulém desetiletí proměnila zásadním způsobem. Digitální technologie prostupují našimi  životy, většinu informací čerpáme z médií, sociální sítě se staly fenoménem, nemalá část naší každodennosti se odehrává v kyberprostoru. To vše klade specifické nároky na všechny, kdo se chtějí v mediálním světě orientovat a sebejistě pohybovat. Jsou k tomu potřeba znalosti a dovednosti, které spadají do oblasti mediálního vzdělávání.“

Ano, to je to klíčové slovo: vzdělávání. Semináře o tom, jak správně chápat svět, jsou určeny pro pedagogy základních a středních škol. Ti se zde dozvědí, co mají vykládat svým žákům a studentům, přesněji: co je jediná povolená pravda určená k indoktrinaci dětí a mladých lidí bez zkušeností, které by jim pomohly nahlížet slyšené sdělení kritickým úsudkem. Takový novodobý VUML pro učitele.

Metodický materiál Strachotova (ČVT) kurzu hovoří jasnou řečí: „Mediální výchově nevěnují relevantní instituce dostatečnou pozornost a ze strany státu nebyla její důležitost jasně pojmenována. Tím vzniká prostor pro různé mystifikátory, kteří mluví o tahání politiky do škol, vymývání mozků či šíření jediné správné ideologie.“ Těžko by kdo charakterizoval indoktrinační aktivity ČT a ČVT přesněji. Strachota si vstřelil věru pěkný vlastní gól.

Leč nedosti na tom. Čtěme dál: „Digitální technologie čím dál víc prostupují lidskými životy, nemalá část naší každodennosti se odehrává v kyberprostoru. Je stále zřejmější, že sociální sítě rozleptávají společnost a jejich zneužívání představuje přímé ohrožení demokracie.“ Nebo: „Je nutné mladé lidi mediálně vzdělávat. Učit je samostatně vyhledávat potřebné informace, analyzovat a posuzovat důvěryhodnost mediálních sdělení, rozlišovat ta, která jsou založena na faktech, od těch manipulativních a lživých.“ Sám bych to neřekl lépe. Jen bych se s Karlem Strachotou neshodl na tom, která média jsou „založena na faktech“ a která jsou „manipulativní a lživá“. Stačí si projít mediální mainstream a odpověď najde každý, kdo opravdu chce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Také by mě ty vaše seznamy zajímaly

Můžete otevřeně sdělit, kolik tato vláda vyvezla techniky na Ukrajinu? Jestli vás dobře chápu, tak na rozdíl od nás lidí máte k dispozici nějaký seznam. Zveřejníte ho? A dá se vyčíslit celková pomoc Ukrajině - nejen kterou jsme vyvezli, ale i ta, kterou jim poskytujeme tady?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

22:06 „Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra vystoupil na Konzervativním kempu s k…