Investigativní novinář k bouři na Ukrajině: Je to zloděj se styky ve vládě USA. Teď se oligarchové začnou rvát o poslední zbytky kořisti

25.03.2015 12:44

Proslulý investigativní americký novinář Robert Parry se ve svém včerejším článku věnuje ukrajinskému oligarchovi Ihoru Kolomojskému, jehož rezignaci na funkci gubernátora Dněpropetrovské oblasti mezitím přijal prezident země Petro Porošenko. Kolomojskij má prý přímé vazby na americkou vládu.

Investigativní novinář k bouři na Ukrajině: Je to zloděj se styky ve vládě USA. Teď se oligarchové začnou rvát o poslední zbytky kořisti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Připomínka prvního výročí událostí na Majdanu v Kyjevě. Na Václavském náměstí v Praze se sešlo kolem 200 lidí s kříži symbolizující padlé, tzv. Nebeskou setninu

Ihor Kolomojskij je jedním z nejbohatších Ukrajinců, a to byl také důvod, proč byl jmenován do čela klíčového východoukrajinského regionu, aby zde prosazoval demokratické reformy. Nová prozápadní vláda se domnívala, že vzhledem k jeho bohatství je nepodplatitelný. Jak ovšem Perry ironicky poznamenává, všichni jaksi pozapomněli, že jeho bohatství do velké míry pochází z plundrování Ukrajiny v posledních dvou dekádách. „Jinými slovy, nový režim, který svrhl Janukovyčův režim kvůli zkorumpovanosti, odměnil jednoho z největších zlodějů země funkcí gubernátora oblasti klíčové pro domácí ekonomiku i bezpečnost,“ píše Parry.

Parry připomíná známé skutečnosti, o kterých Parlamentní Listy rovněž informovaly, kdy příslušníci soukromé armády Kolomojského vnikli do státem vlastněné společnosti UkrinTransNafta, aby zde údajně zabránili ruským sabotérům v jejich dalších akcích. Kolomojskij chtěl podle Parryho ve skutečnosti zabavit a patrně zničit důležité záznamy. „To byla jasná ukázka toho, jakým způsobem funguje zkorumpovaný ukrajinský politicko-ekonomický systém, jehož představitelé jsou americkou vládou plně podporováni, a navíc nazýváni reformátory. Jak přitom uvádí Transparency International, Ukrajina klesla dle Indexu vnímání korupce na 142. místo ze 175 zemí,“ poukazuje Parry.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Dalším příkladem zkorumpovanosti mezi současnou vládnoucí elitou je pro Parryho ministryně financí a bývalá americká diplomatka Natalie Jarešková, která obdržela ukrajinské občanství až vloni v prosinci. „Zdá se, že Jarešková se obohatila prostřednictvím investičního fondu financovaného americkými daňovými poplatníky částkou ve výši 150 milionů dolarů. Ještě předtím navíc byla zapletena do střetu zájmů v souvislosti s podnikatelským fondem NIS Enterprise Fund. Nyní bude mít Jarešková na starosti rozdělování 17, 5 miliardy dolarů, které Ukrajině poskytl Mezinárodní měnový fond,“ konstatuje Parry.

Samotný Kolomojskij si udržuje značný vliv i v rámci americké vlády skrze největší soukromou plynárenskou společnost působící na Ukrajině Burisma Holdings. V loňském roce společnost se sídlem na Kypru oznámila jmenování syna amerického viceprezidenta Josepha Bidena do správní rady. Burisma tedy představuje společnost s úzkými vazbami na vlivné lobbisty, z nichž někteří mají kontakty na amerického ministra zahraničí Johna Kerryho či bývalého senátora Davida Leitera. „Vše nasvědčuje tomu, že se ukrajinští oligarchové nyní začali rvát mezi sebou o poslední zbytky kořisti a o podíl na mezinárodní finanční pomoci, jež přichází do země,“ píše Parry.  


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…