Írán v koutě. Přibydou jaderné zbraně? Francie se děsí

8. 5. 2019 17:02

Írán obnovuje část svého jaderného programu. Francie bije na poplach. Ministryně obrany Florence Parlyová má obavy, co se stane dál, napsala s odvoláním na další zdroje agentura Reuters.

Írán v koutě. Přibydou jaderné zbraně? Francie se děsí
Foto: ČT
Popisek: Íránský prezident Hasan Rúhání

Írán se rozhodl, že už nebude plnit část dohod, jejichž podepsání oznamoval světu jako velký úspěch dnes již bývalý prezident Spojených států Barack Obama. Obamův nástupce Donald Trump označoval dohodu za špatnou a sliboval, že stane-li se prezidentem, ve vztahu k Íránu podstatně přitvrdí. A jak řekl, tak udělal.

Anketa

Jsou demonstrace proti Babišovi a Benešové prospěšné?

9%
87%
hlasovalo: 20550 lidí

Prezident Hassan Rouhani varoval svět, že pokud Trump nezmění svůj přístup, muslimský stát se naplno vrátí k obohacování uranu. Podle íránského prezidenta je na Velké Británii, Francii, Číně a Rusku, aby přiměly Američany vrátit se k jednacímu stolu a zmírnit sankce.

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová má obavy, co se stane dál. „Dnes se nemůže stát nic horšího než právě to, že Írán od dohody odstoupí,“ varovala.

Připomeňme, že Írán v dohodě s exprezidentem Barackem Obamou slíbil, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Donald Trump, nástupce Baracka Obamy, vůči Íránu opět přitvrdil. Prezident mimo jiné důrazně doporučil, aby ostatní nenakupovali íránskou ropu.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif však dal najevo, že jeho zemi dochází trpělivost. Na sociální síti Twitter zdůraznil, že Spojené státy by měly spolu s dalšími partnery usednout k jednacímu stolu. Írán je prý zatím stále svolný debatovat, ale okno příležitosti se podle jeho názoru pomalu ale jistě uzavírá.

Podle inspektorů OSN Írán dohodu dosud dodržoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

7:36 Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

TÝDEN V MÉDIÍCH Komunisté častovali své odpůrce mnoha ošklivými výrazy, ale o podřezávání sviní se n…