Islám se dá reformovat. Není krvavější než jiné víry, podívejte se, co dělají křesťané homosexuálům, upozorňuje profesorka

29.07.2016 6:23

Spisovatelka a pozorovatelka OSN v oblasti lidských práv Karima Bennouneová, původem z Alžírska, si myslí, že v nebezpečí radikalizace je dnes velká část mladé generace. A to v každé zemi a přitom nemusí jít přímo o islám, regresivní prvky se totiž nacházejí v každém náboženství. Informuje týdeník Reflex.

Islám se dá reformovat. Není krvavější než jiné víry, podívejte se, co dělají křesťané homosexuálům, upozorňuje profesorka
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Tradiční „zábava“ Islámského státu: Focení a natáčení barbarských vražd

Bennouneová působí jako profesorka na Kalifornské univerzitě, byly však doby, kdy se skrývala před islamisty ve svém rodném Alžírsku. Její otec, antropolog Mahfoud Bennoune, kdysi proti nim bojoval slovem a písmem a byl za to pronásledován. Sama napsala knihu nazvanou Tady vaše fatwa neplatí, ve které píše o lidech z islámského světa, kteří bojovali proti fundamentalismu a násilí.

„Můj táta si v Alžírsku v devadesátých letech prožil, jaké to je, mluvit proti extrémistům a nést za to následky,“ řekla Bennouneová s tím, že otec opustil univerzitu, domov a žil ve skrytu, publikovat však nepřestal. Cituje jeho někdejší slova, která psal rebelským vůdcům: „Drtíte islám pod podrážkou ve jménu džihádu! Tohle je radikální rozchod s islámem tak, jak ho praktikovali a jak jej žili vaši předkové.“

Stejná slova totiž Bennouneová vzkazuje i dnešním islamistům, kteří skrývají své zrůdné činy za náboženství. Jediné jak proti nim však lze bojovat, je vzdělání a odvaha postavit se jim ve velkých počtech.

Islám samotný podle ní ve své podstatě není nebezpečný, protože každé náboženství lze interpretovat mnoha způsoby a v každém existují násilné prvky. „Možná ne v západním světě, ale v Barmě po sobě extremističtí buddhističtí mniši nechali desítky mrtvých muslimů, v Indii zase hromadně vraždí hinduističtí nacionalisté,“ uvedla spisovatelka. „Veškerá světová náboženství bohužel bojují s fundamentalismem.“

A i těm vadí příslušníci jejich vlastní víry, kteří ji nevnímají stejně jako oni. „... a míří dokonce na své vlastní lidi, na hinduisty, kteří podle nich praktikují víru pouze vlažně,“ řekla o indických fundamentalistech. „A co dělají gayům křesťanští fundamentalisté ve Spojených státech nebo v Africe,“ podotkla.

Ve srovnání se strukturou, ve kterou vyrostl Islámský stát, se však jedná o pouhé jednotlivosti. „Podle mě je možné mluvit o reformě islámu stejně jako o reformě jakéhokoliv jiného náboženství, ale terorismus je politický problém; bojujeme s extremismem, ne s islámem,“ dodala Bennouneová s tím, že za násilím nestojí věřící, nýbrž pravicová extremistická hnutí, která manipulují lidmi.

Proti vzestupu Islámského státu je však třeba bojovat a k tomu je nutné vzdělávat nejmladší generace, aby nepodléhaly nebezpečným ideologiím. Nemají totiž takovou zkušenost, jako měli jejich otcové a otcové jejich otců, kteří proti těmto ideologiím bojovali mnohdy o životy své a svých rodin.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…