Islámský stát úmyslně stvořily USA proti Assadovi. Teď to řekl i vysoký americký zpravodajec

11. 8. 2015 22:06

Bývalý šéf jedné z tajných služeb specializovaných na vojenské zpravodajství, DIA, Michal Flynn v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra s moderátorem Mehdi Hasanem řekl, že vzestup Islámského státu nebyl jen dílem náhody. Stály za ním prý Spojené státy, které původně chtěly sílu těchto bojovníků využít proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

Islámský stát úmyslně stvořily USA proti Assadovi. Teď to řekl i vysoký americký zpravodajec
Foto: wikipedia
Popisek: Americká vlajka.

DIA již v roce 2012 konstatovala, že radikální rebelové mohou na východě Sýrie vytvořit entitu, která bude bojovat proti režimu syrského diktátora Asada, a USA je vědomě podporovaly. Bojovníkům dopravovaly zbraně. Ale proč předtím tajná služba nevarovala, jestliže měla ze vzestupu radikálů obavy, jak Flynn také naznačil?

„Nechci tvrdit, že to přímo nebyla moje práce, ale mým úkolem bylo zajistit, aby správnost předkládaných informací byla co nejvyšší,“ uvedl Flynn.

Text v angličtině najdete zde

Stojí přitom za pozornost, že Flynn působil také v týmu speciálních sil, jehož cílem byl boj proti al-Káidě. A po této zkušenosti na vlastní oči viděl, jak Spojené státy podporují další radikály. O podpoře extremistů v Sýrii a Iráku hovořili i jiní představitelé tajných služeb, ale Flynnův rozhovor představuje průlom, protože šlo o veřejné vyjádření vysoce postaveného muže, které může rozpoutat zásadní debatu o politice Spojených států v Sýrii a Iráku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…